Lidové kroje - Chodsko

Popis fotogalerie

Chodsko je jedinou oblastí Čech, kde se dosud udržel lidový oděv . Pro vlastní Chodsko se stala typickou forma svátečního oděvu ze 60. a 70. let 19. století s drobnými proměnami. Dnes je vyhrazena jen výjimečným příležitostem a soustředěna na blízké okolí Domažlic a Postřekova.

Od 30. let 19. století se chodský kroj vyvíjel tak, že vznikly vlastně tři odlišné skupiny : dolský, horský a méně známý staňkovský. Dolský , nošený v údolních vesnicích kolem Domažlic (Mrákov, Klíčov, Tlumačov, Stráž, Újezd, Draženov, Pocinovice a Lhota), byl bohatší, přičemž silueta kroje byla orientovaná nad pás. Kroj horních vesnic , typický pro obce kolem Postřekova, měl jednodušší formu a orientoval se do pasu. Celkově si zachovával archaičtější ráz. Vedle těchto dvou typů tu existoval ještě třetí, staňkovský . Ten však přebíral prvky městské módy ze sousedního Klatovska a Chotěšovska.

Sváteční forma lidového kroje z druhé poloviny 19. století se zachovala u folklorních souborů, jež předvádějí chodské lidové zvyky a folklor při četných slavnostech. Na Chodském hradě v Domažlicích je stálá expozice, jejíž součástí je i figurální kompozice chodské svatby.

Zdroj: http://www.czech.cz/cz/66600-kroje

 

Kategorie - Tagy

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události