Rok na Slovácku

Popis fotogalerie

K nejveselejším slavnostem na přelomu měsíců února a března patří fašank – masopustní obchůzky tanečníků, muzikantů a masek.
Vidět jej můžete třeba na festivalu masopustních tradic Fašank ve Strání.

Velikonoce
O Zeleném čtvrtku, Velkém pátku a Bílé sobotě, kdy všechny zvony mlčí, můžete vidět a slyšet průvody chlapců s klepači a hrkači.
O Velikonočním pondělí se na obchůzku po děvčatech vydají s mladými chlapci i dospělí muži. Šlehají děvčata spletenými vrbovými
proutky, za což dostávají pohoštění a jsou obdarováni barvenými vajíčky či kraslicemi.

Stavění májí
Přelom dubna a května je časem stavění májí s ozdobeným vrškem, které dříve chlapci stavěli i svým dívkám pod okny. Rekruti - odvedenci - tak dříve překračovali pomyslný práh dospělosti a májku museli chránit před snahami přespolních chlapců o její pokácení.

Jízda králů
Mezi nejznámější a zároveň i nejstarší slavnosti na Slovácku patří jízda králů. Průvod královské družiny za doprovodu řady jezdců na bohatě ozdobených koních a jejich vyvolávky si dodnes uchoval svou neopakovatelnou atmosféru. Zažít ji můžete ve Vlčnově, v Kunovicích nebo v Hluku.

Hody
Slovácké hody jsou obvykle nejdůležitější slavností v obci. Slaví se při příležitosti svátku patrona místního kostela či kaple a oslavy bývají často vícedenní.

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události