Boží muka

Boží muka jsou drobná památka ve tvaru sloupu, pilíře, či hranolu. Měla symbolizovat sloup, u nějž byl bičován Ježíš Kristus. Boží muka se dají rozdělit na kamenná sloupková boží muka a zděná boží muka.

Kamenná sloupková boží muka
Nejstarší jsou ze 14. století, jednoduchá, pouze z dříku s kaplicovým nástavcem. V období renesance a hlavně pak baroka jsou stavěny bohatě zdobené objekty se soklem, krycí deskou a výklenkovou hlavicí. V 16. století se objevuje výrazný podstavec (sokl). Přední plocha podstavce bývá zdobena rámováním, někdy je zde vytesán letopočet, iniciály, grafický symbol (srdce, kříž, meč, sekyra atd.) později i delší texty. Menší a méně výrazná kamenná sloupková boží muka se dají zaměnit za pamětní kříž.

Zděná boží muka
Nejstarší zděná boží muka jsou doložena v 18. století, i když je možné, že některá jsou starší. Oproti kamenným božím mukám se jedná o robustnější stavby se širší základnou, hlavicí a stříškou. V hlavici bývají výklenky. V některých případech nelze přesně určit, co jsou ještě boží muka a co už je kaplička.

Dřevěná boží muka
Dřevěná boží muka se vyskytují zřídka v několika oblastech. Dřevo podobně jako u dřevěných křížů v terénu dlouho nevydrží a dřevěná boží muka je nutné jednou za čas kompletně obnovit. Oproti dřevěným křížům i kamenným či zděným božím mukám bývají dřevěná boží muka méně mohutné stavby.

Místa božích muk
Kamenná boží muka byla stavěna podobně jako pamětní kříže v zastavěných oblastech, tak mimo ně. Některé důvody a místa:

Vyznačení rozcestí, křižovatky.
Označení hranice pozemků, hranice správních území obcí.
Vyznačení, estetické zdůraznění místa dalekého rozhledu, či jiné přírodní zajímavosti.
Tradiční zajímavé místo, blízkost památného stromu, původní pohanské stromy.
Místo významné události, bitvy, neštěstí.
Náves.

Zdroj: http://www.drobnepamatky.cz/bozi-muka

Děkujeme

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události