Kam na jižní Moravě o Velikonocích a v jarních dnech

Co musíte vidět na jihu Moravy
Pozornost si zaslouží zejména dvě jihomoravské památky UNESCO. Tou první je brněnská Vila Tugendhat, funkcionalistický skvost z let 1929–1930, jehož projekt vypracoval německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Prohlédněte si stavbu, která patří k základním dílům světové moderní architektury a v době vzniku určila nová měřítka moderního bydlení!

Druhou památkou UNESCO je Lednicko-valtický areál, zvaný též Zahrada Evropy, nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích zahrnuje celou řadu drobných romantických staveb, například kaple, kolonádu na Rajstně, Apollonův chrám, umělou zříceninu Janohrad, vyhlídkovou věž Minaret či Dianin chrám, lovecký letohrádek stylizovaný do tvaru vítězného oblouku.

Koho byste měli znát z bitvy tří císařů
Seznamte se s pověstnými třemi císaři, kteří 2. prosince 1805 svedli bitvu v krajině východně od Brna. Střet vstoupil do dějin jako bitva u Slavkova neboli bitva Tří císařů, protože se jí v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský panovník František.

Prozkoumejte Starou poštu, kde v noci z 2. na 3. prosince 1805 přenocoval císař Napoleon, návrší Žuráň, odkud velel svým armádám, a vydejte se také na Mohylu míru, ke kamenné secesní kapli, stojící v místech rozhodujících bojů. Průběh bitvy dokumentuje multimediální expozice u Mohyly míru, virtuální bitvu můžete prožít také na zámku ve Slavkově u Brna. Každoročně začátkem prosince se na různých místech památkové zóny Slavkovské bojiště konají pietní a vzpomínkové akce, spojené s rekonstrukcemi bitevních scén.

Cestovatelská potěšení na Jižní Moravě
K objevování jižní Moravy nezbytně patří toulky po vinařských zajímavostech, spojené s ochutnáváním rozmanitých vín. K „povinným“ zastávkám patří například Salon vín České republiky, veřejná degustační expozice stovky nejlepších vín v historických sklepech valtického zámku, areál historických vinných sklepů Plže v Petrově anebo vinice Šobes v Národním parku Podyjí. Spousty zajímavostí se dozvíte v nové interaktivní vinařské expozici na zámku v Mikulově, kde je k vidění také obří vinný sud, další muzeum vinařství a bednářství objevíte v Louckém klášteře ve Znojmě a v Hustopečích.

Rodiny s dětmi mohou prozkoumávat pohádkové podzemí ve Znojmě, užít si atmosféru Divokého Západu ve Westernovém městečku Boskovice anebo navštívit zoologické zahrady v Brně, Hodoníně a ve Vyškově. Oblíbené ještěry z pravěku objevíte ve vyškovském DinoParku a v Prehistoric parku ve Chvalovicích. Mezi oblíbená výletní místa patří také Technické muzeum v Brně s interaktivní hernou a tajemný svět jeskyní v Moravském krasu. Například prohlídka Punkevních jeskyní vás dovede až na dno propasti Macocha a její součástí je plavba po hladině podzemní říčky Punkvy

Zdroj http://www.kudyznudy.cz/Kam-pojedete/Jizni-Morava.aspx

Vinařské akce na kole:

28. 4. 2018 Na kole vinohrady Uherskohradišťska - otevírání cyklostezek /Uherské Hradiště/
19. 5. 2018 Májové putování okolím Modrých Hor /Velké Pavlovice – Němčičky/
9. 6. 2018 Putování po vinařských stezkách Kyjovska /Kyjov-Skoronice/
16. 6. 2018 Hudba na kole /Lednicko-valtický areál/
23. 6. 2018 Expedice Krajem André /Hustopečsko/

21. 7. 2018 Letní putování po vinařských stezkách Mikulovska /Mikulov/
25. 8. 2018 Expedice za sousedy /Kubšice, severní Znojemsko/
8. 9. 2018 Putování za burčákem po Modrých Horách /Velké Pavlovice/
22. 9. 2018 Tour de burčák /Znojemsko/
6. 10. 2018 Na kole vinohrady Uherskohradišťska – zavírání cyklostezek /Uherské Hradiště/

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události