Kamenná kolonie Brno

Jedinečná podívaná v centru města
Kamenná čtvrť je tvořena asi 130 malými domky.
Oblast známá jako Kamenná kolonie, nebo též Kamenná čtvrť či Kamenka, je svérázná osada v městské části Brno – střed. Rozkládá se ve vytěženém štěrkovém kamenolomu na pravém břehu řeky Svratky. Kolonie se skládá ze dvou částí – první je stěsněná na dně lomu a druhá stoupá podél lomu téměř až k vrcholu Červeného kopce. Oběma částmi prochází ulice jménem Kamenná čtvrť, z níž vybočují krátké úzké uličky k jednotlivým domům. Kolonii tvoří asi 130 historických malých domků se sedlovými střechami a miniaturními dvorečky, které si i přes různé dostavby zanechaly svůj prvotní vzhled z období svého vzniku za první republiky. V úzkých kamenitých uličkách to tak vypadá, jak kdyby se zde zastavil čas. Shluk uliček nabízí nejenom klid, ale i příjemné sousedské zázemí.

Kamenná čtvrť byla nouzovou kolonií dělníků
Oblastí prochází ulice Kamenná čtvrť.
Kamenka vznikla v opuštěném lomu ve 20. a 30. letech minulého století. Chudí dělníci, pracující v brněnských cihelnách, si zde začali stavět domy, aby měli kde žít. Na ploše o něco větší než fotbalové hřiště vyrostla vesnička, tvořená dvěma úzkými ulicemi a množstvím malých domů, stavěných ze zmetkových cihel a odpadových materiálů, tehdy bez vody, elektřiny i kanalizace. V roce 1929 jich tu stálo již více než sto a osada měla v rámci Brna vlastní samosprávu i starostu. V 60. letech nabídl stát nouzovým kolonistům bydlení v nově postavených panelácích s teplou vodou i elektřinou. Kolonisté neváhali a svá provizorní stavení opustili. O jejich domy, které představovaly levné bydlení, měli zájem především mimobrněnští studenti ze Slovenska a severní Moravy. Nárůst poptávky po atraktivních místech s jedinečnou atmosférou způsobil, že studenty na konci 70. let vystřídali umělci a bohémové, kteří zde nalezli inspiraci pro svoji tvorbu.

Krásný výhled na kolonii i na město
Pohled na hrad Špilberk z ostrohu nad lomem.
Nejpůsobivější výhled na starobylou osadu se skýtá z vyvýšeného skalního ostrohu nad lomem. Z tohoto místa je vidět nejenom na nejzachovalejší dělnickou kolonii v Brně, ale nabízí se tu i překrásný výhled na část Brna, které dominuje hrad Špilberk i katedrála sv. Petra a Pavla na Petrově. Malebný výhled je i na noční osvícené Brno, kdy kromě uvedených dominant je krásně osvětlená i svatojakubská věž, areál výstaviště a bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí. Hned pod lomem vede podél Svratky, paralelně se zelenou turistickou značkou, cyklostezka. Do kolonie se nejrychleji dostanete ulicí Kamenná. Od zastávky hromadné dopravy Nemocnice Milosrdných bratří trvá cesta asi patnáct minut. Další možností je trasa přes ulice Vinohrady a Červený kopec, přičemž tato cesta začíná v téže stanici MHD, a zabere skoro dvacet minut. Z hlediska veřejné dopravy tak patří Kamenná kolonie k nejhůře obsluhovaným trvale obydleným lokalitám v Brně. I přesto stojí návštěva tohoto ojedinělého komplexu budov za návštěvu!

Karolína Adamová

http://www.pruvodcebrnem.cz/kamenna-kolonie

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události