Návrat do středověku. Král Jan Lucemburský se opět postaví Uhrům a Polákům

Vacenovice – Pole u Vacenovic na Hodonínsku se změní v bitevní. Téměř po sedmi stech letech tady předvedou válečnické umění vojáci českého krále Jana Lucemburského a jejich polští a uherští protivníci.

„Chceme lidem přiblížit, jak tato středověká bitva vypadala i řadou soubojů. Chtěl bych, aby viděli kolem dvou set ozbrojenců, zájemci si vyzkoušeli drátěné košile, střelbu z luku nebo navštívili dobového ležení,“ sdělil jednatel pořádající vacenovické Národopisné společnosti Miroslav Blahušek.

Do bojové vřavy čtrnáctého století zavede zájemce skupina historického šermu In Taberna z Brna a jejich kolegové z celé Moravy. „Akce Bitva tří králů upomíná na střet, který se odehrál na jihovýchodní Moravě blízko uherské hranice léta Páně 1331 a u Vacenovic po ní zůstaly názvy lokalit Polská či Stanoviska,“ upozornil Blahušek.

První ročník chce uspořádat 7. července při oslavách první dochované písemné zmínky o obci. „K výročí 790 let plánujeme v průběhu celého roku řadu akcí, nejbližší je třídenní výstava kraslic, která začíná šestnáctého března,“ dodala starostka Jana Bačíková.

Autor: Petr Turek
Zdroj: https://hodoninsky.denik.cz/zpravy_region/navrat-do-stredoveku-kral-jan-lucembursky-se-opet-postavi-uhrum-a-polakum-20180220.html

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí