Pět dnů fašankového veselí před 40 dny půstu

STRÁNÍ – Největší festival masopustních tradic ve střední Evropě je i letos připraven. Obec Strání stulená pod dvěma nejvyššími vrcholy Bílých Karpat – Velkou Javořinou a Jelencem bude od 9. do 13. února 2018 celých 5 dnů centrem fašankového veselí. K tomu patří tradiční tance, jarmark, folklorní program, ale i fašankové dobroty. Nebude scházet jedinečný tanec Pod šable, bonusem pro návštěvníky bude Den otevřených dveří v místních sklárnách.
Malou předehrou a předzvěstí fašanku bude vernisáž výstavy „Z hory nerúbanej“, která proběhne v neděli 4. února v 15 hodin v Zámečku. Své obrazy s folklorní tématikou zde představí Jan Karlík ze Zábudišové. Hrát k tomu bude místní cimbálová muzika, která si říká „Popremýšláme“.
Fašankové veselí se naplno rozběhne v pátek 9. února. Večerní program zahájí folklórní potěr – dětské soubory Straňánek a Javorinka se svými fašankovými pásmy. Finále pátečního večera bude patřit Cimbálové muzice Strýci, která slaví 40 let své existence. Přijdou jí gratulovat všechny místní soubory: divadelníci, pěvecké sbory S.E.N. a Netáta, folklorní soubor Javorinka a mnoho dalších.
Druhý a pro přespolní návštěvníky hlavní festivalový den je sobota 10. února. Dění bude soustředěno do areálu Zámeček. Již v 9:00 hod začíná domácí zabíjačka, ochutnávka tradičních fašankových koblih a rozjede se jarmark s ukázkami lidových řemesel. Náladu podpoří veselé dovádění souboru, který si říká ERTEPLE a tóny Neoveská cimbálová muziky.
Celé sobotní dopoledne je možné zavítat do dvou sklářských firem - do Sklárny Květná a rodinné sklárny L. Breznického. Zde si lidé mohou nejen prohlédnout ruční výrobu skla, ale také zkusit si fouknout do sklářské píšťaly, a také sklo nakoupit za velmi příznivé ceny.
Odpoledne proběhne u Zámečku hlavní festivalový program nazvaný Ej, fašanku, fašanku. Postarají se o něj na dvě stovky účinkujících, mezi nimi KM M. Janštu z Košarisk a FS Brezová, NS Klobučan a CM Kaňúr z Valašských Klobouk, FPS Erteple a Neoveská cimbálová muzika, Rinceoirí, klub irských tanců z Prahy. FSŽ Marina ze Zvolena. Tanec Pod šable – předvedou skupiny fašančárů ze Strání za doprovodu CM Strýci.
Po vystoupení se jednotlivé soubory přesunou do místních hospůdek, kde budou vyhrávat při podvečerním programu "V šenku"
Sobotní večer bude vyplněn scénickým vystoupením „Zrcadlo masopustu“ v podání zúčastněných souborů, které předvedou ukázku lidové tvořivosti, která se v některých případech může srovnat s profesionální úrovní.
Nedělní program 11. února bude v Zámečku od 14:30 věnován dětem a jejich odpolednímu “Fašankovému dětskému karnevalu“.
Večer si užijí dospělí – ten bude spojen s ochutnávkou slivovice a posezením s pěveckými sbory na Zámečku.
Pondělní program 12. února bude již tradičně věnován filmovým ukázkám s fašankovou tématikou od historie 20.let minulého století až po současnost. Fašanková filmotéka připravená Muzeem J.A. Komenského z Uherského Brodu bude doprovázena i odborným výkladem k masopustu.
Vrcholem fašanku je úterý 13. února, pátý festivalový den. Tento je plně věnován účasti všech místních mládenců, mužů – tanečníků, hudebníků na prastaré a silné tradici fašanku.
Po poledni se až 15 skupinek fašančárů vydává na tradiční obchůzku, při které navštíví domácnosti a organizace v obci a přitom předvádějí tradiční šavlový fašankový tanec „Pod šable“.
Program bude zakončen v restauraci Na Zámečku, kam se navečer všechny skupinky fašančárů sejdou, společně zatancují poslední tanec Pod šable. Úderem půlnoci, kdy skončí zábava tradičním Pochováním basy, skončí veselí nastává 40ti denní půst před Velikonocemi.

Kontakty
Barbora Macková, koordinátorka festivalu, Informační centrum Strání-Květná, Tel.: 572 695 240, 602 601 696, [email protected], www.strani.cz

www.vychodni-morava.cz, www.ccrvm.cz

 

 

Kategorie - Tagy

Fotografie

Další zajímavosti

Komentáře (0)

Žádné komentáře. Buďte první.

Další zajímavé události

Kalendář akcí

Zajímavé události