Burčák je středoevropská rarita, kterou můžete ochutnat jen několik týdnů v roce. Burčák se nevyrábí nikde jinde na světě. A rozhodně stojí za to ho ochutnat.

Je to meziprodukt při výrobě vína. Štáva z hroznů se nechá rozkvasit, je to tedy částečně zkvašený hroznový mošt, který obsahuje vyvážený a chuťově harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin.

Burčák se smí prodávat od 1. srpna do 30. listopadu, ale jeho hlavní sezóna je v září. Start burčáku ovlivňuje hlavně oblast a počasí, které má zásadní vliv na dozrávání hroznů a následnou sklizeň.

Nejčastěji se burčák vyrábí z bílých hroznů aromatických odrůd — Irsai Oliver, Muškát moravský a Müller Thurgau. Vzácnější je burčák červený vyráběný z modrých odrůd —Svatovavřinecké a Frankovka. A opravdovou raritou je burčák růžový, který se vyrábí krátkou macerací modrých hroznů se slupkami.

Všechny druhy burčáku budeme nabízet postupně, jak budou hrozny dozrávat.

Pro výrobu dobrého burčáku je zásadní kvalitní prvotní surovina – hrozny. Sběr hroznů vinař začíná brzy ráno, kdy je ještě chladno. Jejich rychlý přesun z vinice do vinařství a rychlé zpracování je klíčové pro to, aby si zachovaly všechny aromatické látky, které jsou citlivé na teplo.

Hrozny se odstopkují a pomelou. Drcení musí být šetrné, aby se nám do moštu nedostala hořkost z peciček. Následně se vše vylisuje.

Díky kvasinkám, které se přirozeně vyskytují ve vinici, začne mošt spontánně bouřlivě kvasit. Cukr se mění v alkohol a vzniká teplo a oxid uhličitý. Ten způsobuje jemné perlení. Kvasinky mají ale omezenou životnost. V momentě, kdy alkohol stoupne zhruba na 6 % objemu, tyto kvasinky umírají a s ním i burčák. Vinné kvasinky dokončí proces fermentace a výsledkem je klasické víno.