“Severozápadní dráha” slaví letos ve svém úseku mezi Vídní a Jihlavou 150 roků své existence. V rámci oslav v sobotu 28. srpna se znovu mimořádně objeví mezi Prahou a Znojmem rychlík „Dyje“, který nás vrátí o padesát let zpět. Vyjede ráno z Prahy hl. n. přes Kolín, Havlíčkův Brod a Jihlavu. Vlak bude sestaven z lokomotivy ř. 752 Bardotka a bude mít jeden vůz první třídy a tři vozy druhé třídy. Ve vlaku bude k dispozici drobné občerstvení, mimo jiné např. Znojemské pivo nebo vína společnosti Znovín. V Moravských Budějovicích bude možné přestoupit na vlak do Jemnice a na další program.
Po příjezdu do Znojma bude souprava rychlíku k dispozici návštěvníkům a během dne bude zajíždět na fotozastávku na Znojemský viadukt přes řeku Dyji, po poledni zajede tento vlak na otočku do Šatova a před půl třetí ještě provede obrat do Šumné. V podvečer se nostalgický rychlík vydá na zpáteční cestu stejnou trasou do Prahy.
Doprovodný program na znojemském nádraží začíná v 11:00 hodin a potrvá do 17:00. Ke zhlédnutí zde bude výstava k historii Severozápadní dráhy, bude zde prohlídka železničních strojů, mechanizace údržby a techniky hasičského záchranného sboru Správy železnic, prohlídka pracovišť správy železnic. Prohlédnout si bude možné i lokomotivy společnosti ČD Cargo zajišťující v současné době provoz nákladních vlaků v okolí Znojma (konkrétně lokomotivy ř. 744 a 742). Během dne bude možnost prohlédnout si celou soupravu rychlíku. Ve 12:15 a v 15:25 pak budou dvě fotojízdy rychlíkové soupravy na viadukt pře řeku Dyji s jedinečným výhledem na historické město Znojmo. Tyto jízdy budou pro návštěvníky zdarma, maximální počet cestujících bude omezen kapacitou soupravy.
Na nástupišti bude připraveno také občerstvení. Koupit si tak budete moci Znojemské pivo, vína z produkce společnosti Znovín Znojmo. V jednání je také možnost umístění stánku s jídlem.
Podrobné informace: https://www.svd-jzm.cz/products/oslavy-150-let-severozapadni-drahy-viden-znojmo-jihlava-dne-28-8-2021/?fbclid=IwAR3FZ7smFzcQu-QAAEBXQYIuXvd-7DlGHRhm_P2if3G7VejDN95w6SFrl_o