Téměř polovina domácností v České republice chová psa. Tito čtyřnozí kamarádi ale nejsou jen společníky, zastávají roli záchranářů, vodících nebo policejních psů. Když dojde k zahynutí psa při policejní akci, je mu často vystrojen velkolepý pohřeb. Snad žádný policista nedá na svého pomocníka dopustit.
Někteří chovatelé jsou schopni na komfort a zkrášlení svých psích společníků vynaložit mnohdy nemalé sumy peněz. Běžně dnes můžeme zakoupit luxusní oblečky a šperky, ale také můžeme dopřát našim miláčkům pobyt v psím hotelu nebo jim zařídit zkrášlovací kůru v kosmetickém salonu. Co se týče stravy, ta prošla za poslední léta značnou proměnou. Doby, kdy se dávaly zbytky od oběda, už jsou pasé. V obchodech se nachází nepřeberné množství různých psích dobrot, které si chovatelé mohou vybrat a rozmazlovat tak své mazlíčky.
Nicméně, abychom své kamarády potěšili, nemusíme zacházet do extrémů. Uděláme jim radost i příjemnou procházkou, hraním, novou hračkou, nějakou dobrotou nebo upřímným pohlazením. Každý den si naši společníci zaslouží pozornost, nicméně obzvlášť dnes jim věnujme více času.