Pokud jste milovníci zámků a výletů, neměli byste si nechat ujít návštěvu Bohutic na Znojemsku. Zdejší zámek je dominantou obce, neboť se nachází v samotném středu a je obklopen bohatým zámeckým parkem. Návštěvníkům navíc představuje unikátní expozici Křížové cesty.

Jeho současná podoba pochází pravděpodobně z přelomu 16. a 17. století. Na jeho místě však již dříve stála tvrz, údajně již ve 14. století. V prvním poschodí této historické budovy se nachází místnosti obecního úřadu včetně Rytířského sálu. Zde se konají porady, svatby či vítání občánků.

Součástí zámku je také největší chlouba obce – Expozice Křížová cesta. Soubor 54 dřevěných soch v životní velikosti zde přibližuje umění, historii a Ježíšův příběh.

Pokud se vydáte do okolí zámku, můžete využít naučné stezky Antonína Práška, která vás dovede až k Lurdské jeskyni. Jedná se o kopii známého poutního místa, která do Bohutic láká návštěvníky již desítky let.

Nádherný výhled se vám naskytne na druhé straně obce, konkrétně od sochy sv. Michaela. Uvidíte kouzelnou Pálavu a pokud se vám poštěstí, můžete narazit na pasoucí se stáda ovcí a koz. Na místě se vyskytují i vzácné kosatce písečné.