Brno – U příležitosti letošního sčítání lidu nechalo krajské město až do konce dubna vyvěsit moravský znak na sochu Odvahy nacházející se na Moravském náměstí. Cílem je upozornit na fakt, že byla Morava jednou z historických zemí Koruny české a dodnes je nedílnou součástí České republiky.

„V souvislosti se Sčítáním 2021 chceme podpořit ty, kteří se cítí být Moravany. Já sám se k této národnosti hlásím zcela přirozeně a hrdě, dokonce jsem ji měl uvedenou i na školních vysvědčeních. Považuji za nutné podpořit myšlenku moravské národnosti, a to zásadně ve smyslu patriotismu, nikoliv separatismu,“ vysvětlil myšlenku radní pro oblast kultury Marek Fišer.

Moravský znak nahradil na konci března dosud vyvěšený běloruský znak, který vyjadřoval podporu občanské společnosti a obětí represe v Bělorusku spojené především s loňskými prezidentskými volbami.

„Běloruský znak jsme na soše nechali do včerejška, tedy 25. března. To byl zároveň den, kdy si tento národ připomněl vyhlášení Běloruské lidové republiky, ke kterému došlo v roce 1918. Snahy o zlepšení tamních poměrů i nadále podporujeme, a to především prostřednictvím Ambasády běloruské nezávislé kultury, kterou jsme loni zřídili ve spolupráci s Centrem experimentálního divadla,“ objasnil Marek Fišer.