Čisté, moderní a světové. Takové by mohlo být v budoucnu hlavní vlakové nádraží v Brně, jehož současná podoba je dlouhodobě nevyhovující. S návrhem nové budovy v centru města vyhráli uznávaní nizozemští architekti Benthem Crouwel.

„Vítězný návrh v sobě podle poroty kombinuje odkaz na historické veřejné budovy s moderním přestupním uzlem a kvalitním veřejným prostranstvím. Klade důraz na brněnského genia loci i pečlivé posouzení praktického fungování nové budovy nádraží i jejího okolí,“ vysvětlil městský architekt Michal Sedláček, který zasedal v odborné porotě.

Díla architektů jsou vidět po celém světě. Za sebou mají například oceňovaná hlavní nádraží v nizozemském Rotterdamu, Amsterdamu nebo Haagu. „Autoři vítězného návrhu budou dohlížet na kvalitní zpracování projektové dokumentace nové budovy. Budou zárukou toho, že po dokončení bude nové nádraží nejen chloubou jižní Moravy, ale také místem, které budou cestující využívat opravdu rádi. Stávající předpoklad dokončení nové budovy hlavního nádraží směřuje do roků 2032 až 2035, kdy už bude hotová i část nové čtvrti Trnitá,“ informoval náměstek generálního ředitele pro modernizaci dráhy Mojmír Nejezchleb ze Správy železnic.

Mezinárodní urbanisticko-dopravně-architektonická soutěž o návrhy nové podoby brněnského nádraží byla vyhlášena v srpnu loňského roku. Do prvního kola se zapojilo celkem dvanáct týmů, v druhém se rozhodovalo o finálním vítězovi ze čtyř kandidátů. Své návrhy představili například autoři nádraží ve Vídni, Berlíně, Rotterdamu, Haagu, Boloni, Londýně nebo Birminghamu.

FOTOGALERIE: