Jižní Morava – Sezona medvědího česneku je v plném proudu. Každý den se tak můžete setkat s nadšenými sběrači, kteří s košíky či taškami vyráží do jihomoravských lesů a parků. Pokud se rozhodnete zkusit štěstí, určitě si předem prostudujte charakteristiku této rostliny. Je totiž velmi podobná jedovaté konvalince či ocúnu jesennímu.

Aromatická rostlina plná vitamínů a prospěšných látek je skvělou přísadou do pomazánek, polévek i másla. Léčí zejména trávicí trakt, srdce či krevní oběh, vhodná je také na regulaci krevního tlaku a pomoc při arterioskleróze. Díky těmto vlastnostem je mezi lidmi medvědí česnek velmi oblíbený, a proto se ho na jaře vydávají do zdejších lesů sbírat stovky nadšenců.

Je však potřeba si dát pozor na případnou záměnu s jedovatou konvalinkou vonnou a ocúnem jesenním, mají totiž podobné listy. Medvědí česnek nejlépe poznáte podle štiplavé česnekové vůně, kterou výrazně ucítíte po utrhnutí listu. Pokud voní, sbíráte pravděpodobně správně.

Kde ho najít?

Na medvědí česnek můžete nejčastěji narazit v lužních lesích a na vlhčích a stinných místech listnatých a smíšených lesů. Roste však i na loukách a v parcích, a to převážně v blízkosti potoků a vlhka.

Konkrétní místa bývají častokrát tajná. Je tomu zejména z důvodu častého ničení přírody nenasytnými sběrači, kteří česnek sbírají za účelem prodeje. Mezi známé lokality patří Mikulčický luh, v Brně Palacký vrch a okolí městské části Lesná, na Břeclavsku lesy mezi Břeclaví a Lanžhotem. Za česnekem se lidé vydávají také do Tetčic na Brněnsku a Adamova na Blanensku. Spatřit ho můžete i při procházce zámeckým parkem v Židlochovicích.

Ne všude je trhání povoleno, vždy si ověřte, zda se nenacházíte na chráněném území. Mohla by vás nepříjemně překvapit tučná pokuta.