Představte si prosluněné ráno v samém srdci moravského Slovácka. K tomu kus překrásného, voňavého borového lesa, zvaného Bzenecká Dúbrava, v samém srdci unikátní Moravské Sahary. A na jeho okraji moderní funkcionalistický vinařský dům zasazený do krajiny tak citlivě, že ji kopíruje nejen v úrovni vzrostlých stromů v okolí, ale také svým barevným konceptem a výběrem materiálů. Když majitel Vinného domu v Bzenci Dušan Černoch ochutnával jako malý kluk potají víno dědovi z demižonů a později si pro radost a své přátele začal vyrábět pár desítek tisíc lahví ročně, ani ho nenapadlo, že se prastarým tradičním řemeslem svých předků bude jednou živit. A velmi úspěšně. Vybudoval totiž z malého rodinného podniku během pár let jedno z nejmodernějších vinařství v České republice vůbec. A ve špičkovém provozu vyrobí nyní ročně okolo 3 milionů litrů vína. „Víno je pro mě naprostá vášeň,“ přiznává. Ochutnat to nejlepší z produkce vinařství z Bzence na Hodonínsku budou mít milovníci vín možnost v sobotu 10. července, kdy se zapojí do Otevřených sklepů. „Připravíme to nejlepší z naší produkce, zájemcům přímo ukážeme, jak se u nás víno vyrábí a ochutnat budete moci také regionální gastronomii,“ zve do Vinného domu Černoch. Před lety se zaměřil na výrobu vína, ale také na prodej enologických produktů, sudů a korků pro vinaře.

Den bez vína je smutný jak den bez slunce, traduje se na moravském Slovácku. Byla to přesně ta myšlenka, která stála u zrodu Vinného domu, když jste se rozhodl koupit brownfield na okraji Bzence? Jak vůbec začal tenhle příběh?
Celý ten nápad založit Vinný dům vznikl před více než 15 lety, když jsem hledal něco, co by zajistilo firmě celoroční prodej. Do té doby jsme jako výhradní dovozci nabízeli v České a Slovenské republice enologické přípravky určené k výrobě vín. K nim jsme postupně přidali sudy z Francie a Itálie, a také korky renomovaného výrobce z Portugalska.


Tohle všechno je ale čistě sezónní záležitost, enologie se prodává jen ve vinobraní, že?
Přesně tak, takže jsem pořád přemýšlel, co by naplnilo vizi o práci ve vinařském oboru v průběhu celého roku. Až jsme se dostali k jedné slovinské společnosti, která nám nabídla k odkupu 1,6 milionu litrů vína. Vzali jsme si úvěr u banky, a to obrovské množství vína koupili. Zde, na českém trhu jsme pak měli za úkol ho prodat. A tehdy mě napadlo, proč kupovat víno, když si ho můžeme i v tak velkém množství vyrobit sami? Pak už jsem začal intenzivně pracovat na shánění pozemku. Podařilo se to až za dva roky, kdy jsme zjistili, že Město Bzenec prodává tento úžasný pozemek směrem na Strážnici.


Jak je vinařský dům řešený po stránce architektury?
Od začátku jsme se snažili hlavně o to, abychom zachovali ráz unikátní oblasti Vátých písků tzv. Moravské Sahary mezi Bzencem a Strážnicí. Budova tedy nijak nenarušuje ráz té krásné okolní krajiny s borovými lesy. Vlastní dům je tak sice moderní, funkcionalistická stavba, ale díky umírněné barevnosti i citlivě použitým přírodním materiálům, jako je kámen nebo vodní prvky, citlivě ladí s krajinou.


Od koho jste se vlastně učil vyrábět víno?
Já vyrábím víno už více než třicet let, snad od dvaceti. Moje vůbec první vzpomínky, které si vybavuji jako malý pětiletý kluk, jsou ze sklípku, kam jsem chodil se svým dědou a pak s otcem.

Dal vám děda občas líznout burčáku?
Nejen to, sem tam i vína! Motal jsem se kolem beček a říkal si, jak je to super. Děda sice umřel brzo, ale lásku k vínu mi stačil předat. No a později byl mým velkým učitelem můj tchán a také pan Škarecký z Vracova, toho jsem si velmi vážil, už bohužel zemřel. To byl pro mě bez nadsázky osudový člověk, který mě naučil, jak víno dělat.

Vaše vína tedy nejspíš i díky jeho know-how sbírají medaile na prestižních soutěžích, a to u nás i ve světě. Kde si vaše vína porotci oblíbili v poslední době?
Kromě toho, že míváme naše vína v Salonu vín ve Valticích, kam se každoročně dostává do kolekce pouze 100 nejlepších vín dané sezóny z celé České republiky, jsme letos získali 3 zlaté medaile na Valtických vinných trzích za naše Chardonnay Mysterium výběr z hroznů 2019, Ryzlink rýnský z Royal Collection pozdní sběr 2016 a za Sauvignon Mysterium výběr z hroznů 2019. Z dalších úspěchů nás hodně potěšila Velká zlatá medaile za Rulandské bílo z kolekce Grand Morava výběr z hroznů 2018, další 4 zlaté máme za Modrý Portugal Grand Morava výběr z hroznů 2018 či Cabernet Sauvignon Mysterium 2018 výběr z hroznů.

Umíte stejně dobře i růžová vína?
Troufám si říct, že i ta se zákazníkům a porotcům hodně líbí, takže v soutěži Jarovín Rosé jsme skvěle uspěli s naším Zweigeltrebe Rosé 2020 pozdní sběr z řady Stydlivé víno kolekce Vinařství Černoch, které bylo dokonce šampionem soutěže. Zlato si pak odnesly naše André Rosé 2019 z řady Elegance Vinařství Černoch a Frankovka Rosé z řady Royal Collection Vinný dům Bzenec.

Co z toho budou moci ochutnat návštěvníci akce Otevřené sklepy, která se v Bzenci chystá v sobotu 10. června?
V podstatě jim nabídneme to nejlepší z naší produkce. V portfoliu máme zhruba 90 produktů, lehčí bílá, růžová, červená i oblíbená svěží perlivá vína, stejně jako sekty a výjimečná vína, která zrála v dubových sudech až 24 měsíců. Dokonce vyrábíme i specifické oranžové víno, které kvasilo a zrálo v hliněné amfoře zvané kvevri, ale jen ve velmi omezené šarži. Já říkám, že dobré víno obveseluje srdce člověka a myslím, že návštěvníci akce se mají skutečně na co těšit. Rozhodně si u nás každý najde to své.


Mohou návštěvníci Otevřených sklepů ochutnat 10. června i nějaké vaše novinky?
Nejnovější ve Vinném domě je naše exkluzivní řada vín s názvem Vinařství Černoch, která se vyznačuje nápaditými a podle nás velmi originálními etiketami. Nabízí kolekce Elegance, Mysterium a Stydlivé víno, které už na vinařských soutěžích získaly 7 zlatých medailí z celkových 11 medailí pro naše vinařství, které máme jen v letošním roce. Jsme za to moc rádi, přízně odborníků z vinařského světa si vážíme stejně, jako stále rostoucí obliby našich vín u zákazníků.

Chystáte na nádvoří vinařství party stan, nebo budou lidé ochutnávat vína jen ve vaší nově otevřené vinotéce?
Celá akce proběhne v našem zbrusu novém vinném baru. Otevřené sklepy ve Bzenci bude první akce, kterou zde pořádáme a nadále necháme bar otevřený přes celé léto.

Nabídnete jim i prohlídky vinařství?
Ano, celý proces výroby vína, od dovezení hroznů až po následné zpracování, kvašení a finalizaci vín budou provádět kolegové, prohlídky budou probíhat v cyklech po 30 minutách. Navíc chystáme grilování, takže Vás srdečně zveme k nám do Vinného domu.

Jak se sem zájemci dostanou? Je nějaká alternativa, aby sem nemuseli autem a mohli si tak dát u vás skleničku vína?
Bát se, že budete na okraji Bzence směrem na Strážnici bloudit nebo si jako řidič nebudete moct dát ani skleničku, rozhodně nemusíte. Do vinařství, bude celý den jezdit kyvadlově autobus přímo z bzeneckého náměstí a přímo kolem areálu vede také nově otevřená cyklostezka.


Kde se dají koupit vstupenky? Je nějaký zvýhodněný předprodej?
Předprodej je možný na WISOMM.com, a to za zvýhodněnou cenu 500 korun na osobu. Ale pozor, bude ukončen 9. července v 11. hodin. Na místě se pak vstupenky budou dát koupit například na nádvoří bzeneckého zámku od 9.30 do 15.00 hodin.

Kolik vstup „za plnou taxu“ na Otevřené sklepy vlastně stojí?
Cena je 600 korun za vstupenku, v ceně je ale i poukaz na nákup vína v hodnotě 150 korun.

Kde najdou zájemci další informace?
Více informací naleznou zájemci na webu www.bzenec.cz nebo na www.bzenectivinari.cz.


Přispěla otevření té vaší nové prodejny i cyklostezka, která vede nově přímo kolem Vinného domu?
Samozřejmě, vinařská turistika je dnes velmi v kurzu a mít možnost občerstvit se sklenkou vína přímo u cyklostezky je v létě určitě vítaným zpestřením cyklovýletu. Není nad to vyjet si na kole do Bzenecké Dúbravy nebo projet se Strážnickým Pomoravím a zastavit se na trase na drobnou ochutnávku, kávu nebo nealko do vinotéky s tak krásným výhledem, jaký skýtají ty nádherné lesy kolem.

Stejně jako mají Italové své oblíbené prosecco, mají vinaři na jižní Moravě své atraktivní perlivé víno. Stal se z něho trend a produkce roste. Čím to je, že je tak oblíbené?
Je lehké, svěží, ovocné a oproti šumivým vínům jemnější a méně alkoholické. Hodí se tak na jakoukoli romantickou oslavu ve dvou, party s rodinou či s přáteli, ale i na bezstarostné letní popíjení u bazénu. My tento produkt nabízíme zákazníkům nejen v bílé variantě z odrůdy Muškát moravský, ale i Rosé z Frankovky. Oba perlivé nápoje jsou polosladké.
Perlivé víno je oblíbené zejména u žen, a to nejen díky svěží chuti, ale i šroubovému uzávěru, který usnadňuje manipulaci s lahví. Obdoba tohoto vyhlášeného italského produktu z vína si tak v posledních letech získává čím dál větší fanklub také v tuzemsku. Díky raketově rostoucí poptávce za poslední roky Vinný dům Bzenec produkci tohoto letního nápoje neustále zvyšuje.


Vaše „fanouškovská základna“ neustále roste, a to i díky sponzoringu význačných společenských akcí, jako byla Česká Miss 2019, kde jste byli hlavním partnerem. Na co jste si ještě troufli?
Víno a krásné dívky k sobě patří, tak jsme si řekli, proč ne, i když to byl hodně ambiciózní projekt. A kromě soutěže krásy Miss jsme byli loni také partnery prestižního Plesu jako Brno či Plesu v Rudolfinu. Obě akce patří k vrcholům společenské sezóny a měli jsme obrovskou radost, že tam naše vína chutnala.
Moderní a vysoce sofistikované potravinářské technologie už válcují i takové tradiční řemeslo, jakým je vinařství na moravském Slovácku.

Jaké najdeme v tak velkém vinařském provozu, jako je ten váš?
My jsme před pár lety vsadili na nejšpičkovější technologii balení vín na trhu a koupili jsme plně automatizovanou balicí linku na Bag-in-Boxy. Ta umí denně zabalit do tří, pěti a dvacetilitrových balení až 40 tisíc litrů zahraničních i moravských vín. Naší ambicí je stát se leadrem na tuzemském trhu v tomto segmentu, naše beginy si tak můžete koupit ve velkoobchodních řetězcích, nebo ve vinotékách.


Jaké jsou výhody begin?
Šetří v našem provozu čas a lidský potenciál, ale přináší i řadu výhod zákazníkům. Vydrží svěží minimálně 6 měsíců, přičemž si zachová chuť i vůni. A navíc s ním oproti lahvovým vínům nesplaskne peněženka. Ocení to nejen vinotéky, restaurace i cateringové společnosti, ale celoročně i koncoví zákazníci. Tyhle jednorázové vaky uložené v kartonovém obalu si ale našly cestu už i do prestižních vinařství.

Kolik se do vašeho nového vinného baru vejde lidí? Jak prostor vypadá?
V novém vinném baru bude kapacita míst pro více než 60 lidí. Je pojatý moderním stylem, převažují prvky dřeva, návštěvníci si můžou užít krásný výhled na borové lesy a velmi blízké Moravské Sahary.


Budou se tady kromě degustací konat i jiné akce?
Jak jsem již říkal, vinný bar bude do konce léta přes víkendy otevřen. V budoucnu máme v plánu pořádat přímo řízené degustace, spojení vín s gastronomii, různé teambuildingy nebo společenské akce.


Kde všude si mohou zákazníci vaše vína koupit?
Máme e-shop, zaměřujeme se na gastro provozy, vinotéky, hotely, velké řetězce, a samozřejmě, pokud pojedete někdy do Bzence, zastavit se můžete také přímo u nás v našem moderním provozu v bzenecké Dúbravě, kde jsme před pár dny otevřeli kromě vinotéky i krásnou firemní prodejnu.


Jaká je filozofie Vinného domu?
Nabídnout našim zákazníkům i vinařům vše pod jednou střechou. Máme tady také špičkovou laboratoř na vyhodnocování vzorků, pořádáme přednášky odborníků z vinařského světa, na které zveme vinaře z Moravy i Čech, jezdí k nám přednášet Francouzi a naši největší odborníci na výrobu vína například Mendelu. Nabízíme enologii od světových producentů, jsme výhradními dovozci a zástupci renomovaných bednářských firem, které zaručují kvalitu a špičkový servis. Prodáváme korky, a samozřejmě, vína té nejvyšší kvality.


BiB linka, moderní školicí místnost pro vinaře, teď čerstvě otevřená prodejna vín. Máte ještě nějaké další ambiciózní plány?
V tomto roce jsme pořídili a dovezli novou lahvovací linku i s izobarickým plněním, to znamená že budeme schopni plnit nejen tichá, ale i perlivá vína. Tato linka patří mezi nejmodernější zařízení na trhu. Součástí linky je i paletizátor, takže celý proces lahvování bude automatizovaný.

Autor: Hana Raiskubová