Hodonín – Šimpanzi ze Zoo Hodonín a Safari Parku Dvůr Králové se od konce března vzájemně pozorují na online streamu. Nově tak mohou sledovat, jak se jejich kolegům na druhé straně republiky daří. Na své si přijdou i milovníci zvířat, pro které je připraveno živé vysílání každý den od 8 do 16 hodin.

„Cílem současného projektu je především rozptýlení pro šimpanze, ale i pro návštěvníky, kteří do zahrady za současných restrikcí nemohou. Přímý přenos lze sledovat každý den od 8:00 do 16:00 ZDE. (https://www.youtube.com/watch?v=cdpLR6hBG3A),“ informovala mluvčí zoo Marie Blahová.

Jelikož jsou zoologické zahrady od prosince veřejnosti uzavřeny, šimpanze tato novinka zaujala. „Jedná se o zvídavá a inteligentní zvířata, kterým návštěvníci v zahradě chybí, a přestože se jim chovatelé snaží všemi možnými způsoby enrichmentu jejich život v zajetí zpestřit, vítané rozptýlení v podobě návštěvníků jim nahradit nemohou. Proto vedení hodonínské zoo nabídku spolupráce na projektu uvítalo,“ doplnila mluvčí.

V roce 2013 se realizoval v Hodoníně podobný projekt, jehož autorem byl stávající ředitel zahrady Martin Krug. „Tenkrát jsme se inspirovali studií, ve které vědci sledovali reakce goril na promítané fotografie ostatních jedinců. V některých případech došlo k lásce na první pohled,“ vysvětlil a doplnil, že se jednalo o autentické záběry z volné přírody. Cílem byla tenkrát snaha navrátit tyto lidoopy k jejich přirozenému chování.

Foto: ilustrační