Přijďte prozkoumat svět zvířat na kraji hodonínské Dúbravy! V Zoo Hodonín se určitě nudit nebudete. Na své si přijdou milovníci šelem i nejmenší děti, které si rády pohladí domácí zvířata. Zvláště během letních měsíců je procházka po rovince ve stínu vrostlých stromů velmi příjemná.

Expozice a pavilony

V současnosti se v Zoo Hodonín se nachází velké množství nejrůznějších expozic, které stojí za zhlédnutí. Podívat se můžete do vzdělávacího centra za kočkovitými šelmami, kde uvidíte lvy jihoafrické neobvyklé bílé barvy či tygry ussurijské. V pavilonu opic najdete dvě skupiny šimpanzů, kočkodany zelené, giboní rodinku či lemury a za návštěvu stojí i pavilon exotického ptactva, expozice sov či voliéry vzácných pěvců. Dalším lákadlem jsou výběhy s antilopami, lamami a velbloudy, ale i dětský koutek s kozami a ovcemi.

Tahákem jsou letošní mláďata

Zatím posledními přírůstky letošní sezóny je mláďata lamy alpaky. Malá samička přišla na svět začátkem května a sameček na konci téhož měsíce. Stádo kromě novopečených matek s mláďaty čítá i chovného samce. Tato domestikovaná zvířata, jejichž domovinou je Jižní Amerika, jsou v hodonínské zoo chována od roku 2017, kdy vystřídala dříve chované lamy krotké. Chovné samice pochází ze Zoo Ústí nad Labem a Zoo Brno, samec přišel z ostravské zoo. Lamy stejně jako jejich příbuzní velbloudi chodí typickou mimochodní chůzí, což znamená, že zvedají současně obě levé nebo obě pravé končetiny. Po strmých skalách se pohybují díky speciálním mozolovitým chodidlům.

Z dalších mláďat stojí za zmínku sameček velblouda dvouhrbého narozený v březnu. Jedná se o třetího potomka samice původem z liberecké zoo a samce ze safariparku Beekse Bergen v Holandsku. Oba se narodili v roce 2012 a pár v hodonínské zoo vytvořili o rok později. Před jejich příchodem chovala Zoo Hodonín velbloudy jednohrbé, jejichž chov byl po úhynu chovné samice ukončen.

Dvě mláďata klokanů obrovských a stejný počet mláďat u klokanů rudokrkých jsou již k vidění nejen ve vacích svých matek, ale i ve výběhu. V průběhu dne totiž bezpečí vaku opouštějí. Zatímco klokany rudokrké chová hodonínská zoo řadu let, klokani obrovští jsou zde od roku 2017, kdy byl ukončen chov klokanů rudých a jejich místo zaujali první jedinci klokanů obrovských přivezení z polské zoo a následně z německé Zoo Norimberk.

Návrat sov do volné přírody

Věděli jste, že většina sovích mláďat odchovaných v hodonínské zoo putuje dále do záchranných stanic odkud jsou vypouštěna zpět do volné přírody? Důvodem je posílení divoké populace těchto kriticky ohrožených druhů sov. Letošní mláďata sovy pálené, sýčka obecného a nově i výra velkého budou přidána k dalším mláďatům a spolu s nimi budou připravována na vypuštění do přírody do velmi pečlivě vybraných a vhodných lokalit. Loni bylo pro tento bohulibý účel úspěšně odchováno celkem 23 mláďat a letos, pokud vše půjde tak jak má, bude jejich počet podobný.

Moderní bufet s rozšířenou nabídkou

Návštěvníci se kromě příjemné procházky po areálu mohou těšit na občerstvení v moderním bufetu, který disponuje dvěma výdejními okénky, z nichž jedno je uvnitř areálu a druhé vně, a mohou se tak občerstvit nejen návštěvníci zoo, ale i kolemjdoucí, kteří do zoo zrovna nemíří. V letních měsících je navíc otevřen i malý bufet se zmrzlinou a širokou nabídkou nanuků. Za zmínku stojí i zrekonstruované dětské hřiště s atrakcemi.

Krmení zvířat

Pavilon velkých kočkovitých šelem – tygři a lvi (každý pátek dopoledne)

Pavilon primátů, opic a terárií (denně ve 14.45)

Otevřeno denně po celý rok

Duben – září: 9.00. – 19.00 denně

Březen, říjen: 9.00 – 17.00 denně

Listopad – únor: 9.00. – 16.00 denně