Hodonínská zoo je po ničivém tornádu uzavřena. Zdejší útulek lehl se zemí, sklady jsou rozcupovány na stovky kusů a z okolních lesů zbyla jen spoušť. Zvířatům se naštěstí nic nestalo.

Pracovníci zoo likvidují škody již od rána a budou pokračovat i v následujících dnech. „Úklid bude probíhat celý víkend a příští týden se uvidí. Do odvolání zůstává zahrada uzavřená,“ informovala mluvčí zoo Marie Blahová.

Výběhům se pohroma z větší části vyhnula. „Výběhy zůstaly téměř nepoškozené, ale útulek lehl prakticky se zemí. Všechno kolem je rozmeteno na kousky včetně oplocení a dalších budov, jež sloužily jako sklady. Stojí tu jen cáry plechů a z lesní části zoo zbylo už jen asi deset procent stromů,“ popsala aktuální situaci mluvčí. Na místě nefunguje elektřina a neteče ani voda.

Lidé nabízejí pomoc

Po zveřejnění nešťastné události se na zoologickou zahradu obracejí lidé s nabídkou pomoci. „Hlásí se nám hodně dobrovolníků, nyní tu však máme především techniky, kteří odklízejí nebezpečné stromy a předměty. Děkujeme za vlnu solidarity, situace není jednoduchá pro nikoho z nás,“ dodala Marie Blahová s informací, že mohou lidé využít pro pomoc transparentní účet zoologické zahrady.

Azyl pro všechny psy z poničeného útulku nabídl útulek Bulhary.