Jižní Morava – Od 2. do 16. října se již pošesté otevřou brány architektonických skvostů Lednicko-valtického areálu v rámci tradičního Lednicko-valtického hudebního festivalu. Díky letošnímu zaměření na výročí 280 let od úmrtí Antonia Vivaldiho zavítají do Česka mimořádné hudební osobnosti.

„Podařilo se nám získat špičkové soubory z Itálie, Francie, Španělska a České republiky, jež patří již po mnoho let k nejlepším interpretům Vivaldiho hudby: Ensemble Matheus, Accademia Bizantina, Gli Incogniti nebo Europa Galante s Fabiem Biondim. V českém debutu na LVHF 2021 vystoupí aktuálně jeden z nejsledovanějších umělců klasické hudby, polský kontratenorista a breakdancer Jakub Józef Orliński,“ uvádí k letošnímu programu Jiří Partyka, umělecký a výkonný ředitel LVHF.

„Představíme Vivaldiho bohatý hudební odkaz nejen v podobě instrumentálních koncertů, ale také hudby komorní, duchovní a v žánru opery. Festival uvede několik novodobých premiér, včetně pavijské verze Vivaldiho opery Farnace, dvanáct premiér českých a řadu vivaldiovských objevů z posledních let, např. sonáty z Pisendelovy drážďanské sbírky,” dodává.

Koncertní nabídku tradičně doplní edukace pro školy, přednášky, které letos povedou přední vivaldiovští badatelé z České republiky a Itálie, a výstava současných fotografií Lednicko-valtického areálu pořízených historickou technikou fotografem Honzou Sakařem. Autory dramaturgie 2021 jsou španělský houslista a muzikolog Eduardo García Salas a umělecký ředitel LVHF Jiří Partyka.

Spojení hudby a architektury

Také letošní ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu propojí hudbu s unikátními lokacemi, které nabízí region jižní Moravy: Státním zámkem Lednice, Státním zámkem Valtice, Kostelem Navštívení Panny Marie v Břeclavi-Poštorné a salety Lednicko-valtického areálu, který letos oslaví 25 let od zápisu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Poprvé festival nabídne akce v Lichtenštejnském zahradním paláci ve Vídni a v nově zrekonstruovaném letohrádku Belveder ve Valticích. 

Předprodej vstupenek na 6. ročník Lednicko-valtického hudebního festivalu byl zahájen 15. března a vstupenky jsou k zakoupení on-line na www.lvhf.cz. Festival nabízí rovněž telefonické rezervace na čísle +420 774 710 621 nebo rezervace emailem na adrese prodej@lvhf.cz. Síť kamenných pokladen včetně termínu jejich otevření pro veřejnost bude v závislosti na nařízeních vlády či krajů v souvislosti s epidemiologickou situací v ČR postupně zveřejňována na www.lvhf.cz. Festival nabízí cenově zvýhodněné vstupenky pro seniory, držitele karty ISIC, držitele průkazů ZTP a ZTP-P a děti do 15 let.