Zřícenina hradu Děvičky je jednou z nejvýraznějších památek na jižní Moravě. Nachází se na vysokém kopci nad Pavlovem a návštěvníkům nabízí úchvatný pohled na celé okolí. Při výšlapu se však málokdo nezapotí.

Bývalý gotický královský hrad najdete přibližně kilometr od největšího vrchu Pálavy, Děvína. Byl postaven již v roce 1222, ale za třicetileté války byl zničen a od 18. století opuštěn. Dochovaly se však jeho obvodové zdi, částečně vnitřní rozdělení i sklepy. Najdete zde i torzo bývalé dělostřelecké věže. Hrad měl v minulosti chránit strategickou obchodní cestu z Mikulova do Brna a Olomouce.

Proč se mu říká Děvičky?

Před hradem se nachází tři skalní útesy, se kterými se váže rovnou několik verzí pověstí. Jedna z nich vypráví o tatarské princezně a jejích družkách, které zavraždil hradní pán a jejich těla nechal svrhnout ze skály. Ráno však hrůzou zešílel, protože uviděl zkamenělá těla zavražděných dívek. Další vypráví o třech dcerách pána hradu Armulfa, které chtěl zneuctít ďábelský Trabaccio. Některé verze dokonce obsahují příběh o třech neposlušných zámeckých dcerách zakleté svoji matkou. V tichých nocích se z útesů údajně ozývá tiché naříkání.

Ať je verze jakákoliv, hradu se na základě pověstí začalo říkat právě Dívčí hrady nebo Děvičky.

Navštívili jste toto místo? Podělte se s námi o své fotografie a zážitky. Posílat nám je můžete na redakce@ilovejiznimorava.cz Nejlepší příspěvky zveřejníme na našem webu a sociálních sítích I love Jižní Morava.