Brno – S hudebními legendami jako jsou Mozart, Beethoven, Janáček, Martinů, Smetana a další, se mohou lidé setkat při procházce nádvořím Besedního domu Filharmonie Brno. Jejich obrázky namalovaly děti z celého Česka i Slovenska na základě výzvy brněnských filharmoniků.

 „Je to reakce na naši nabídku ilustrovat dětský katalog edukačních aktivit s názvem Více hudby. Oslovili jsme základní umělecké školy s tím, že nám mohou poslat obrázky od svých žáků s hudební tématiku. Přišlo nám přes čtyři stovky kreseb, maleb, koláží, což jsme absolutně nečekali. Nesmírně nás to potěšilo,“ sdělila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Celkem se do projektu zapojilo čtyřiadvacet škol.

Do katalogu však bude zařazeno z kapacitních důvodů pouze pár děl, a proto se rozhodli ze zaslaných obrázků vytvořit i výstavu nesoucí název Chceme být slyšet, chceme být vidět. „Vybrali jsme na ni 199 kreseb. Bylo nám líto nepodělit se o tu krásu s ostatními. A hlavně v době, kdy děti nemůžou veřejně skoro nic, nám přišlo smysluplnější než kdy jindy ukázat výsledky jejich práce lidem,“ uvedla lektorka edukačních aktivit Kristýna Drášilová. Obrázky, na kterých jsou konkrétní umělci, chce pak po dohodě s mladými autory věnovat vyobrazeným lidem.

Kresby již zdobí skla foyer Besedního domu, lidé si je tak mohou prohlédnout při návštěvě zdejšího nádvoří. Na výstavě je umístěný také QR kód, díky kterému se po načtení diváci dostanou na web projektu, kde si mohou k prohlížení pustit vybranou hudbu – tématicky zvolené ukázky Rejchovy Lenory a Dvořákových Maličkostí a Symfonie č. 1, které filharmonie nedávno vydala na svých CD.

„Budeme také rádi, když na stránce nechají svůj vzkaz v pomyslné návštěvní knize. Myslím, že to mladé výtvarníky velmi potěší,“ doplnila závěrem Drášilová. Výstava bude k vidění do konce dubna.

Foto: Filharmonie Brno