Veterány, armádní technika či závodní i osobní automobily vyjedou do ulic Brna. Automobily ze sbírky Technického muzea v Brně budou moci lidé obdivovat již v sobotu 29. května.

Na vyjížďku se vydá více než 25 vozů už v sobotu o půl třetí odpoledne z depozitáře historických vozidel v městské části Řečkovice, na ulici Terezy Novákové. Odtud pojede kolona historických kolových vozidel po trase Banskobystrická – Kuřimská – Palackého třída – Hradecká – Podnikatelská – Purkyňova – Skácelova – Slovanské nám. – Husitská – Palackého třída – Štefánikova – Lidická – Moravské nám. – Rašínova – nám. Svobody.

Přibližně ve tři hodiny zájemci přivítají kolonu historických vozů přímo v centru města na náměstí Svobody. Odtud celkem třikrát vyrazí na předváděcí jízdy na trase nám. Svobody – Masarykova – Nádražní – Benešova – Malinovského náměstí – Rooseveltova – Rašínova – nám. Svobody. Několik vozidel bude na náměstí zaparkováno, lidé si je tak budou moci prohlédnout zblízka.

„Z vojenského vozového parku určitě nebude chybět třínápravový nákladní automobil Praga V3S v několika provedeních – Praga V3S s označením POKA 1/3, která sloužila jako pojízdná polní kuchyně, vyprošťovací vozidlo s označením AV-3 či Praga V3S se sovětským letištním světlometem,“ informoval náměstek ředitele Technického muzea Brno Josef Večeřa.

Městem projede i legendární Tatra

Nejen značka Praga bude k vidění v ulicích, ale i známá Tatra. K nahlédnutí bude třeba i terénní nákladní automobil Tatra 813 ve verzi 6×6, přezdívaný také jako šestikolo. „Tato verze tahače těžkých přívěsů se nejvíc uplatnila zejména v civilním sektoru. Kromě vojenské techniky v zastoupení této kopřivnické značky bude k vidění například limuzína Tatra 613 Narex nebo luxusní automobil Tatra 700,“ doplnil Večeřa.

Dále pořadatelé odhalí Škodu Spartak a závodní vozy Škoda Favorit 136 a Škoda 120 Rallye. Nebude chybět ani Z 9 nebo Z 4, který byl v Československu prvním sériově vyráběným automobilem s pohonem na přední kola.

„S historickými vozy z našich sbírek vyjedeme do ulic Brna, abychom alespoň trochu navrátili do města život, který nám po dlouhém období nutných omezení v souvislosti s pandemií všem schází. Naše jízda je také pozvánkou do znovuotevřeného muzea, ale především na již tradiční brněnskou akci Dopravní nostalgie, která se letos uskuteční poslední červnový víkend,“ vysvětlil ředitel Technického muzea v Brně Ivo Štěpánek.

Dopravní nostalgie – přehlídka historie městské a veřejné hromadné dopravy – je tradiční součástí každoroční Zábavy pod hradbami při festivalu ohňostrojů IGNIS BRUNENSIS, který organizuje SNIP & CO ve spolupráci se statutárním městem Brnem, Jihomoravským krajem a které se každoročně účastní i Technické muzeum v Brně a další partneři.

Autor: TMB, redakce

Foto: Technické muzeum Brno