Svátek všech milovníků meruněk se blíží. V Židlochovicích na Brněnsku se už v sobotu 16. července uskuteční 7. ročník Meruňkobraní. Nákup meruněk obohatí kulinářská show, řemeslný jarmark, muzika a samozřejmě nebude chybět jihomoravské víno.

„V Židlochovicích ochutnají lidé nejen židlochovické meruňky, k dispozici bude i výtečná meruňkovice, meruňkové knedlíky na několik způsobů, meruňkové víno, meruňkový sekt a jako bonus uvidíte jedlíky meruňkových knedlíků v soutěži o Krále Slunečného města,“ prozradil starosta Židlochovic Jan Vitula.

Program se uskuteční rovnou na dvou místech. Náměstí ožije hudebním programem všech žánrů od swingu až po současné písně. Odpoledne zde budou děti soutěžit v půlení meruněk a dojde i na soutěže dospělých v pojídání meruňkových knedlíků. Vítězem se stane ten, který spořádá nejvíce knedlíků během 15 minut.

Kdo nechce soutěžit, může si knedlíky zakoupit. V loňském roce bylo prodáno celkem 3100 ovocných knedlíků, z toho 2600 meruňkových a 500 borůvkových. „Poptávka po meruňkových knedlících je každý rok opravdu vysoká, proto jsme pro letošek připravili více prodejních míst a nabídku meruňkových knedlíků jsme rozšířili. K dostání budou knedlíky kynuté a tvarohové, budou také dva druhy šulánků s několika různými přelivy, samozřejmostí je meruňkový, dále rumový, perníkový a také s chilli. Návštěvníci si budou moci odnést i meruňkový táč. Myslím, že si zaručeně vybere úplně každý,“ sdělila hlavní organizátorka Lenka Betášová.

Ve zdejším komunitním centru se budou konat kulinářská vystoupení a k výborným jídlům nabídnout meruňkové víno či sekt. Ve dvě hodiny odpoledne zde vystoupí s představením Švejk herec Lukáš Hejlík.