Už dva roky probíhá rekonstrukce sálu Rady města Brna, který patří společně se Sněmovním sálem mezi nejreprezentativnější prostory Nové radnice v Brně. Po rekonstrukci získá prostor původní barokní podobu, hotovo má být v listopadu.

„Srovnání toho, jak vypadal sál Rady před rekonstrukcí a jakou podobu získává teď, je až neuvěřitelné. Restaurátoři už dokončili práce na stropě i stěnách, na nichž obnovili freskovou výmalbu. Nyní se začíná s běžnějšími pracemi, jako je pokládání parket, dokončení elektroinstalace a nakonec vybavení nábytkem. Vedle sálu se úpravy dotkly také předsálí a schodiště a výsledkem bude krásný prostor, který ocení i veřejnost při různých společenských příležitostech. K dispozici bude i moderní technické vybavení. Věřím, že z této generální rekonstrukce se budou přínosy čerpat řadu let,“ přiblížila rekonstrukci primátorka města Brna Markéta Vaňková. Práce vyjdou bez daně na více než 25 milionů korun.

Barokní nástěnné malby pocházejí ze 30. let 18. století a zobrazují zasedání Moravského zemského soudu. Soudní jednání totiž v kapitulní síni dominikánského kláštera a později v novějších budovách, které se kolem kláštera přistavovaly, probíhala už od středověku. V 80. letech 18. století na příkaz Josefa II. tehdejší Zemský dům (dnešní Novou radnici) zabralo a pak značně zdevastovalo vojsko. V roce 1872 ho vykoupilo město Brno a byl různě využíván, mimo jiné jako vývařovna, skladiště nebo tržnice. Během těchto let zmizely barokní fresky pod nánosy dalších maleb a štuků.

Areál byl v polovině 30. let 20. století rekonstruován podle projektu architekta Jindřicha Poláška pro potřeby magistrátu, městská agenda se sem přestěhovala ze Staré radnice a místo se od té doby nazývá Nová radnice.

Autor: Redakce, Radka Loukotová (Tiskové středisko MMB)

Foto: Marie Schmerková

 

FOTOGALERIE: