Brněnská filharmonie již ve čtvrtek 27. května zahájí Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka v Ostravě, v sobotu se pak přesune na Pražské jaro s českou premiérou Glassovy Symfonie č.12. Oba koncerty budou včetně online vysílání. Před domácím publikem vystoupí v červnu.

Janáčkovský festival čtvrtečním koncertem brněnská filharmonie dokonce zahájí. „Na programu je Janáčkova Sinfonietta a Berliozův Harold v Itálii a je skvělé, že budeme hrát konečně před publikem,“ sdělila ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová.

Berliozovu symfonii přednese violista Adolfo Alejo, kterého časopis Forbes označuje za nejlepšího mexického umělce, večer řídí šéfdirigent brněnských filharmoniků Dennis Russell Davies, který dokonce v Brně minulý týden studoval originál partitury Sinfonietty. Pořadatelé označují zahajovací koncert za jeden z vrcholů festivalu, od 19.00 jej bude živě přenášet TV Noe.

O víkendu na Pražské jaro

V neděli naopak čeká orchestr s šéfdirigentem hostování na festivalu Pražské jaro, kde zahrají Harmonielehre Johna Adamse a v české premiéře Symfonii č. 12 „Lodger“ Philipa Glasse, jejíž premiéru v lednu 2019 dirigoval právě Adams.

Spolu s orchestrem se představí jeden ze světově nejžádanějších varhanních virtuozů Christian Schmitt a beninská zpěvačka Angelique Kidjo, trojnásobná držitelka Grammy, pro kterou Glass skladbu zkomponoval. S oběma autory – Adamsem i Glassem – pojí Daviese dlouholeté přátelství, spolupracuje s nimi od 80. let minulého století.

„Po premiéře Dvanácté jsme s Philipem v rámci příprav na moje evropská provedení využili příležitosti znovu pečlivě projít partituru, a tak i česká premiéra na Pražském jaru bude zahrnovat četné revize, v některých případech i nové hudební nápady a textové úpravy, které se staly součástí finální partitury. Philip je skladatel, který si jasně uvědomuje, pro koho píše; důležitou roli při tvorbě této symfonie tak sehrály osobnost a poetický zpěv Angélique Kidjo,“ okomentoval dílo Davies.

Brněnští diváci se vystoupení Filharmonie Brno na domácí scéně dočkají již 10. června.

Autor:  Kateřina Konečná (FB), redakce

Foto: archiv Filharmonie Brno