Toto nádherné město obklopené vinicemi si zamilujete. Na každém kroku si zde můžete dopřát skleničku dobrého vína a pro milovníky kávy a pohody je tu otevřeno rovnou několik menších a útulných kavárniček. Pokud navíc rádi navštěvujete památky, je pro vás Mikulov ideálním místem na výlet.

Hlavní dominantou Mikulova je barokní zámek, který nemůžete přehlédnout. Je totiž umístěn nad samotným centrem města a bude tak pravděpodobně první památkou, kterou při příjezdu uvidíte. Zámek je současně sídlem Regionálního muzea v Mikulově a naleznete zde hned několik zajímavých expozic. Součástí této památky je i zámecká zahrada, kterou doporučujeme rovněž navštívit, jelikož se vám naskytne výhled na celé okolí.

Druhou, také výraznou dominantou, je Svatý kopeček. Křížová cesta vás zavede až na samotný vrchol kopečku k poutní kapli sv. Šebastiána, zvonici a Božímu hrobu. Celé území bylo navíc díky bohatému množství chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů vyhlášeno za přírodní rezervaci. Můžete tak po cestě obdivovat nejen nádherné památky a pohádkový výhled, ale i květiny, které na mnoha místech nenajdete.

Pokud máte rádi trochu tajemna, neváhejte navštívit Dietrichsteinskou hrobku, jež se nachází v bývalém kostele sv. Anny v dolní části hlavního náměstí. Ostatně i samotné historické náměstí vás zaujme díky výraznému Sousoší Nejsvětější Trojice, kašně či sgrafitovému domu U Rytířů.

Mikulov však nabízí ještě víc. Do svých tipů na výlet si ještě nezapomeňte připsat Kozí hrádek, letohrádek Portz Insel nebo Jeskyni Na Turoldu.