Jedním z hojně navštěvovaných míst zejména v letním období je také Lom Janičův vrch u Mikulova. Dlouhá léta byl přístupný zdarma, po znečišťování a přetěžování dopravy je však od roku 2020 vstup do areálu zpoplatněn.

Bývaly doby, kdy se v lomu v jeden okamžik nacházelo až tisíc lidí, nyní je však maximální kapacita sto osob ve stejnou chvíli. „Vloni jsme si ověřili, že regulace návštěvnosti v letní sezóně přírodní památce velmi prospěla a rozhodli jsme se jí aplikovat i v následujících letech. Proto jsme na jaře oslovili možné provozovatele, aby předložili nabídky nájemného. S vybraným nájemcem byla v květnu podepsána smlouva a vstup bude v následujících třech letech regulován, vždy mezi 15. 6. a 15. 9.,“ vysvětlil Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Návštěvníkům jsou k dispozici převlékárna, toalety i voda na mytí. Zajištěn je i pravidelný úklid.

Návštěvníci mohou používat pouze ekologicky šetrné opalovací prostředky, aby nedocházelo ke znečišťování vody. Na jaře byly v celém prostoru instalovány nové bezpečnostní zábrany a linie bójí, které mají za úkol jasně vymezit prostor, kam není z důvodu ochrany přírody či bezpečnosti návštěvníků možné vstupovat nebo plavat.

Více než deset let lom čelil problémům s odpadem, díky zpoplatnění vstupu a pravidelnému úklidu by se situace neměla již opakovat. „Trvale deklarujeme, že lom nechceme veřejnosti úplně uzavřít, zastáváme totiž názor, že lidé mají do přírody chodit, pokud je to jen trochu možné. Současný systém regulace návštěvnosti prospívá organismům, které se v lomu vyskytují. Vítají jej také obyvatele severní části Mikulova, která bývala v létě dopravně přetížena. Vzhledem k výraznému omezení počtu vstupujících osob byl v minulém roce podstatně menší tlak na využití parkovacích míst a uklidnila se dopravní situace. Stejný efekt regulace očekáváme i letos,“ dodal Jiří Kmet.