Jedno z nejromantičtějších míst na jižní Moravě se nachází na návrší zvaném Hradištěk-Zímanky nedaleko Velkých Bílovic. Pokud pečlivě sledujete filmy natáčené ve vinařské oblasti, pravděpodobně jste se již setkali s pohledem na známou kapličku, která je na kopci umístěná. I když se jedná o velmi turisticky vytížené místo, Hradištěk neztrácí své kouzlo.

Jeho nejvyšší položený bod je 262 metrů nad mořem. Svým umístěním nabízí návštěvníkům doslova pohádkový výhled na nekončící pole, louky, vinice i Pálavské vrchy. Není však ledajakým místem, vždyť byla ve vinici v původní trati Zímarky po levé straně Hradišťku objevena honosná římská dvouplamenná lampa. To podporuje i domněnky, že zde měla římská desátá legie, ležící u Mušova, umístěn svůj strážní oddíl.

Samotná kaplička, která je dominantou tohoto místa, byla postavena až roku 2002 z peněz veřejné sbírky. Přitom původní myšlenka postavit kapličku vznikla mezi zdejšími obyvateli již roku 1945, v té době však došlo pouze k vysvěcení základního kamene pro stavbu kaple sv. Cyrila a sv. Metoděje.

Kaplička je zdobena řezbami od Jana Chovana ze Slovenska i malbami na stropě představujícími čtyři roční období v práci vinaře, které vznikly v podání Bohumila Bortlíka ze Starého Poddvorova. Vstupní brána je dílem Františka Macinky z Velkých Bílovic. Vchod zdobí nápis vyjadřující vztah vinařů k půdě a odkaz generaci.