Jsou populární po celém světě a usnadňují dopravu i ve velkých českých městech. Dvaadvacet sdílených elektrokoloběžek nyní míří také do Znojma, kde rozšíří možnosti cestování nejen do práce.

„Dlouhodobě se snažíme podporovat cyklistickou dopravu, do které zahrnujeme i koloběžky. Službu bude provozovat soukromá společnost a já věřím, že se u nás ujme jako další způsob ekologické přepravy, který ulehčí silniční dopravě i životnímu prostředí,“ vysvětlil starosta města Jakub Malačka.

Použití elektrokoloběžek je díky mobilní aplikaci jednoduché, rychlé a cenově výhodné. Při plném nabití je dojezd až 45 kilometrů. Ve Znojmě bude jezdit celkem dvaadvacet koloběžek, které budou rozmístěny ve vybraných lokalitách. Pokud o ně bude zájem, může být už v příštím roce jejich počet navýšen na 70 kusů.

„Víme, že v mnoha českých městech se řeší situace, kdy uživatelé odstavují koloběžky na nevhodných místech. S firmou jsme proto domluvili to, že budou stanovena pevná místa, kde koloběžky bude muset jezdec odevzdat. Na jiných místech nebude možné jízdu ukončit a zákazníkovi budou dále strhávány peníze, dokud koloběžku neodstaví na vybrané místo,“ doplnil postup Malačka.

S koloběžkou jen ve vymezené zóně

Maximální rychlost jízdy je 25 kilometrů za hodinu, v městské památkové rezervaci bude rychlost automaticky snížena na 15 kilometrů. Dodržování pravidel silničního provozu platí i pro tento druh dopravního prostředku. Například v ulicích, kde je průjezd zakázán, dojde k vypnutí motoru. Pokud jezdec vjede mimo vymezenou zónu, koloběžka nepojede a nepůjde zamknout.

Zájemci si budou moci koloběžky půjčovat v rámci mobilní aplikace Bird. Odemknutí je zdarma, každá minuta jízdy vyjde na pět korun a minimální částka, kterou jezdec musí uhradit, je 20 korun.