Že už jste na koncertu Tomáše kluse několikrát byli? Tak běžte s klidným svědomím znovu. Jeho vystoupení nikdy nejsou identická, ani kdybyste na něj šli dvakrát během dvou dní. Jak ukázal ve čtvrtek v areálu Chateau Valtice v rámci Hudby na vinicích, pětatřicetiletý písničkář a textař z Třince je mistr improvizace a ani předem sestavěný setlist neznamená jeho dodržení. I za cenu toho, že mu třeba hned nenaskočí text nebo neplánovaným zařazením songu zaskočí i členy své doprovodné Cílové skupiny. Ve finále to ale nikomu nevadilo a dobrá tisícovka diváků se navzdory podzimnímu počasí více než dvě hodiny královsky bavila. 


Ačkoliv odpoledne vydatně pršelo, večer už se obešel bez srážek, nicméně teplota klesla k 13 °C. Ani to ale neodradilo Kluse od toho, aby na pódium vyšel jako obvykle bosý, v krátkém tričku a teplácích. Zahřál se ale pohybem, celé dvě hodiny byl v pohybu a bylo jedno, zda má na krku kytaru nebo křepčil s „bezdrátem“ v ruce. 


Sestavený playlist vydržel jen tři songy, než přišla na řadu první z mnoha improvizací, obsahující samozřejmě víno a Valtice. Co ale neplánoval ani on, byla spontánní žádost o ruku, kterou se prezentoval jeden z fanoušků. Se slzami v očích mu dotyčná přitakala, a tak jim mohl poblahopřát a zahrát píseň na přání. 


Klus se nebál vydat sám ani do davu lidí pod pódiem a za neustálého zpěvu se s nimi fotil, plácal a kdyby bylo na fanoušcích, už by jej zpět na pódium ani nepustili. Jak se smíchem později poznamenal, tolik akrylových nehtů zaražených v jeho pozadí ještě neměl. 


Za svou třináctiletou kariéru vyprodukoval již množství rádiových hitů, ve valtickém setlistu dal prostor téměř všem. Nedal zapomenout ani na starší kousky jako Marie, Do nebe nebo Vesmíru, prostor ale dostaly i novější songy z desky Spolu. Své politické názory prezentoval mezi písněmi jen opatrně, v náznacích, a písním z poslední desky Čaučesku se úplně vyhnul.

Foto a text: Martin Daneš