Do třetice všeho dobrého. Pokáč je ve Valticích prostě jako doma a zjevně se do hlavního města vína rád vrací. Svým (nezvykle) pondělním koncertem odstartoval ve vinařství Chateau Valtice sérii letních koncertů Hudba na vinicích, které do známých vinařství přináší československý rock a pop. Ačkoliv je hudba prostovlasého mladíka jednoduchá, o to víc je chytlavá a texty vtipné. V tom je jeho síla. I proto není divu, že jej mají v oblibě jak děti, tak o dvě generace starší posluchači. Valtice to jen potvrdily. V areálu vinařství si zpívalo a podupávalo několik stovek lidí všeho věku a Pokáč je zvládl sám – pouze s kytarou a ukulele – bavit dobrých 80 minut.

Ještě, než se dostal na scénu Jan Pokorný, jak zní vlastní jméno Pokáče, dostal šanci zaujmout návštěvníky akce předskokan s uměleckým jménem Láska. Tento kytarista a skladatel si rozumí s „akustikou“ podobně jako Pokáč. Ačkoliv má za sebou muzikantskou minulost ve vyloženě rockových kapelách ZakázanýOvoce nebo Walda Gang, před 3 lety se transformoval v písničkáře a s looperem a úspěšně vystupuje po celé republice.

Přesně s úderem osmé hodiny večerní Lásku vystřídal tolik očekávaný Pokáč, nekonalo se žádné dlouhé ladění a zvučení, hlavní hvězdě stačily po celou dobu jen jeden mikrofon a dva hudební nástroje. Ani příliš prostoru nepotřeboval. Dalo by se to shrnout jako koncert pro nenáročné – jak pro zpěváka, diváky i zvukaře a osvětlovače. Pokáčovy písničky přece jen nejsou nějaké taneční ani rockové šlágry a jde o to si je zazpívat, rytmicky poklepávat nohou, zasmát se a tleskat do rytmu. Protože jak jednou slyšíte i jako nezaujatý divák Pokáčův chytlavý refrén, ve druhé sloce už jej znáte vlastně nazpaměť.

A že má dvaatřicetiletý Pražan z čeho vybírat, v posledních letech chrlí na YouTube jeden song za druhým, glosuje aktuální události krátkými klipy. Ve Valticích zazněla 14 let stará Pohádka, stejně jako před pár dny vydaný singl Rodinný typ. A samozřejmě spousta dalších hitů mezi tím. Ale jak se dalo očekávat, největší aplaus sklidila tradičně Kočka, Matfyzák na discu nebo koronavirová vzpomínka Jsem pozitivní. A protože ani v klipech si Pokáč na nic nehraje, zněl naživo úplně stejně, jako kdybyste si jej pustili na YouTube.

Diváci nakonec dostali vše, co očekávali, navrch ještě tři songy a úplně na závěr ještě klasický táborákový přídavek Stánky. S touto ohranou melodií na rtech pak většina lidí odcházela domů.

Chateau Valtice bude v červenci hostit ještě koncerty kapel Mig 21 a Jelen, srpen bude ve znamení Anny K. a Richarda Müllera a na začátku září uzavře valtickou část festivalu Hudba na Vinicích skupina Queenie.

Autor: Martin Daneš