Rovnou dvacet syslů obecných tento týden vypustili pracovníci Agentury ochrany přírody a kraji a Zoo Brno do prostoru břeclavského letiště. Snaží se tak navrátit tento kriticky ohrožený druh do volné přírody.

Kolonie syslů v Břeclavi byla již před vyhynutím. V loňském roce tak v areálu rozpustili dvacítku syslů, letos je doplnili o dalších dvacet. „Po roce se zdá, že syslí kolonie přečkala dlouhý a vlhký nástup jara bez větší úhony a že se jí daří dobře. Pracovníci letiště při kontrolách a přikrmování napočítali mezi deseti a patnácti kousky tohoto ohroženého hlodavce, což je velmi dobrá zpráva,“ informovala mluvčí města Jana Pelcová. Stav kolonie budou v průběhu roku sledovat. Pokud se bude syslům dobře radit, v příštím roce je již nebudou doplňovat.

Mohlo by se zdát, že je výskyt syslů na letišti nebezpečný, avšak není tomu tak. Jejich nory jsou mimo vzletovou a přistávací dráhu, střet s letadly tedy nehrozí. Areál je díky udržovanému povrchu pro kolonii ideální, jelikož má výborný rozhled pro případ útoků ze strany dravců.