Předposlední z 20 zastávek „Tour de léto“ Marka Ztraceného připadla v sobotu 21. 8. na mikulovský amfiteátr. Ačkoliv většina předchozích koncertů byla vyprodána, ten mikulovský nikoliv. A je to s podivem, protože při závěrečném koncertu šestatřicetiletého zpěváka a skladatele amfiteátr praskal ve švech a v hledišti a na ploše se tísnilo určitě kolem 3000 diváků, od těch pětiletých až po šedesátníky. Takovou popularitu teď Ztracený sklízí.  

Zábavné odpoledne začalo show vítěze televizní soutěže Masterchef Romana Staši, pokračovalo „juboxem“, při kterém Ztracený sedící na vyvýšené plošině mezi diváky za doprovodu kytary losoval tipy na písně, a ty se poté snažil zahrát a zazpívat. Na hlavní stage se postupně dostala i růžovovlasá „předskokanka“ Tereza Mašková, která dokázala, že není žádná rychlokvaška ze SuperStar, zpívat opravu umí, hlas má jak zvon a zvládla uzpívat i „Špinarku“. Je škoda, že měla vyhrazenou jen půl hodinu. Déle, než zpívala, se poté určitě podepisovala a fotila s fanoušky. Ti si jí na stagi ale užili ještě večer během koncertu, při dvou duetech se Ztraceným.

Stánek se suvenýry byl neustále v obležení, fronta u něj skončila snad až se začátkem večerního koncertu. Před jeho začátkem si ještě Ztracený na pódiu zahrál a zazpíval s odvážnými dobrovolníky, kteří se nebáli vystoupit před několikatisícové publikum a sklidili obrovský potlesk – včetně pětileté holčičky. 

Přesně s úderem osmé hodiny večerní začala 90minutová energická show obsahující Ztraceného největší rádiové hity, včetně těch nejstarších. Šumavský rodák zbytečně neseděl za piánem, když to nebylo nutné, ale běhal (i mezi lidmi v hledišti), skákal, hrál na kytaru, neopomněl ani na svou kapelu, která jej doprovází, aby nebyli jen ti hoši v jeho stínu. K vidění byla dýmovnice, povedené světelné i vzduchové efekty, jak se na správný popový koncert sluší a patří. Chyběly už snad jen konfety. Ten nejlepší efekt ale přišel až na závěr večera přímo z hlediště, když se na Ztraceného pokyn rozsvítily všechny mobily a střídavě se objevovaly a mizely na pokyn hlavní hvězdy večera.

Od dob, co jsem ho viděl vystupovat jako nováčka v hudební branži před 13 lety o půlnoci na okresní diskotéce, urazil Marek (nebo Miroslav, jak se skutečně jmenuje) pořádnou cestu. Hudebně, marketingově i při práci s publikem. A hlavně – tím správným směrem. Lidé ho prostě milují a ty opakovaně vyprodané O2 arény a headliny na festivalech mu neskutečně přeju. 

Text a foto: Martin Daneš

FOTOGALERIE: