Už v sobotu se netrpěliví nadšenci zřícenin dočkají zahájení turistické sezony na hradě Cornštejn u Bítova na Znojemsku. Kvůli archeologickému výzkumu bylo otevření Cornštejna odkládáno, v následujících týdnech na návštěvníky čeká několik novinek.

„Velkou novinkou bude vyhlídková plošina pro návštěvníky zbudovaná na zastřešení nového paláce na nádvoří. Během stavebních prací, které financoval zřizovatel muzea Jihomoravský kraj, došlo k odtěžení sutin a sanaci klenby nového paláce, který byl poté zastřešen. Nová vyhlídka, kterou otevřeme v druhé polovině června, umožní návštěvníkům vidět okolí hradu zase z jiného úhlu,“ představila ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková novou součást prohlídkové trasy.

Součástí prohlídek budou i nové archeologické nálezy a výsledky výzkumů, které archeologové realizovali od začátku letošního roku. Pro rodiny s dětmi bude připravena dobrodružná hra, která je vtáhne do historie Cornštejna prostřednictvím pověsti o bílé paní a cornštejnském pokladu. „V několika zákoutích zříceniny hradu Cornštejna na vás čekají příběhové panely s úkoly. Pokud je všechny splníte, pomůžete místní bílé paní. Ta každou malou princeznu a rytíře za jejich pomoc odmění,“ prozradila Vladimíra Durajková.