Dobrovolníci mířící do oblastí poničených tornádem by se měli soustředit do dvou určených míst, a to u Břeclavi a v Hodoníně. Odtud bude jezdit kyvadlová doprava do obcí, kde je pomoc potřebná. Pracovat se bude také na polích a ve vinicích.

„Pro příchod jsou zprovozněna hlavní kontaktní místa. Konkrétně tedy břeclavské letiště, kde je možno i zaparkovat a autobusy vás odvezou na místo pomoci. Druhým hlavním kontaktním místem je Hodonín, kde ovšem není nějaké centrální parkoviště – čili zaparkujte někde v okolí, dostavte se na Kulturní dům Hodonín a odsud vás opět kyvadlová doprava přesune na místo určení,“ informoval hejtman kraje Jan Grolich.

Lidé by měli přicházet připravení, a to včetně pracovního náčiní, rukavic, pevných bot či pytlů. „Není tam zajištěno stravování. Takže vodu a jídlo s sebou, prosím. Také nám velmi pomůže, když dobrovolníci ráno přijedou, večer odjedou, stanová městečka totiž nemají velkou kapacitu,“ upozornil Grolich s informací, že se bude uklízet i v okolí obcí.

V oblastech nyní prozatím zasíťovávají lokality elektrickým vedením. Žádané jsou staveništní rozvaděče ke každému domu, těch budou potřeba stovky kusů.

Aktuálně zde působí 330 policistů a v noci hlídají domy dvě stovky z nich. Do práce se zapojilo 250 kusů těžké techniky a s odklízením sutin pomáhá více než 1100 profesionálních i dobrovolných hasičů a vojáků. Demolice už začali v Lužicích a Hruškách, částečná nebo úplná demolice se dotkne 180 domů. Celkem je poškozeno 1202 objektů.