Že museli na koncert nejlepšího českého revivalu skupiny Queen čekat o tři týdny déle, než bylo v plánu, nejspíš nikomu z několika stovek návštěvníků sobotního koncertu kapely Queenie nevadilo. Vínem a burčákem provoněné Valtice, a ještě stále relativně teplý večer, byl ideální kulisou pro takovou show. Za tmy, ve hře světel všechno krásně vyniklo. Frontman kapely Queenie Michael Kluch, hlasově, kostýmově i vzhledově velmi podobný Freddiemu Mercurymu, rozpohyboval v průběhu koncertu prakticky každého a nenechal hlasivky vydechnout až do posledního tónu songu Radio Gaga.

Původně se měl koncert konat už 2. září, kvůli zraněnému prstu kytaristy ovšem musela být předposlední zastávka letošního festivalu Hudba na vinicích odložena. Kytarista tak mohl po zdravotní pauze nastoupit, i když si raději trsátko přilepil napevno ke zraněnému prstu, jak posléze prozradil.

Chvilku po osmé to vypuklo. Stejně jako v originále kapely Queen, většinu pozornosti si pro sebe po celých 110 minut koncertu strhával právě akční frontman s knírkem. Nic neošidil, přestože je se svou kapelou zvyklý na mnohem větší stage i publika. Vždyť vloni Queenie 2x vyprodali i pražskou O2 arénu. A příští rok v květnu se na to chystají znovu, jak v průběhu večera náhradní „Freddie“ oznámil.

Ačkoliv Klucha zlobil odposlech, hlas mu slyšitelně za celou dobu ujel snad jen dvakrát, což je při napodobování Mercuryho obrovského rozsahu rozhodně úspěch. Navíc při všem tom skákání, tančení, grimasách a rozmáchlých gestech. Skvěle odkoukaná choreografie, a přitom nic nepůsobilo přehnaně nebo „na sílu“. Je vidět, že za 16 let existence své „revival“ kapely si bývalý hokejista a úvěrový poradce svůj předobraz dobře nastudoval a přebral to nejlepší.

Zazněly ty nejznámější hity jako Bicycle Race, Show must go on, A kind od Magic, Don´t stop me now, Bohemian Rhapsody a ve čtyřmístném přídavku se našel prostor i pro nejznámější hity We are the Champions, We will rock you nebo již zmíněnou Radio Gaga. Každý dostal to, pro co na koncert přišel. A k tomu mnoho dalšího.

Poslední letošní zastávku festivalu Hudba na vinicích Queenie odehrají příští sobotu 1. 10. v zámeckém vinařství v Bzenci. A pak už se můžeme těšit, jaké kapely produkce osloví pro rok 2023.

Autor: Martin Daneš