Na celý víkend od 21. do 22. května obsadí Technické muzeum v Brně (TMB) modeláři. Lidé se tak mohou přijít podívat na modely aut, letadel, lodí, tanků či hradů a zámků. Mezinárodní soutěžní výstava papírových modelů nabídne i pohled na vystřihovánky, které vycházely od konce 60. let v časopise ABC.

Během víkendu čekají na veřejnost workshopy, kde zájemce zkušení modeláři zasvětí do tajů a technik skládání a vytváření modelů. Počítá se také s dětskými návštěvníky, pro který budou připraveny jednoduché skládačky. Nebudou chybět ani přednášky od zajímavých hostů, jako je například slavný modelářský historik zaměřující se na fenomén ABC Josef Kropáček.

„Chceme představit představit veřejnosti v mnoha případech naprosto realistické zpracování modelů, kterým kromě precizního vzhledu nechybí ani doprovodné okolí v podobě stromů, lesů, řek či měst,“ uvádí akci Zbyněk Rederer, garant akce Modelářský svět 2022 a současně edukátor a kurátor sbírkových a mobiliárních fondů TMB v oborech Technické hračky a Didaktické pomůcky.

Návštěvníci mají možnost během celého víkendu hlasovat pro model, který se jim ze soutěžní přehlídky nejvíce líbí, a to v kategorii o cenu diváků TMB. Na závěr akce proběhne losování a vybraní hlasující obdrží věcné ceny od TMB a společnosti BETEXA.cz.

„Modely budou umístěny přímo v prostoru několika expozic muzea vedle exponátů v reálné velikosti,“ upřesnil Zbyněk Rederer. Bonusem bude i účast RC modelářů, kteří představí velké dálkově ovládané modely ve vnitřních i venkovních prostorách muzea.

Podrobný program:

Sobota 21. 5. 2022

10:00 – Otevření Technického muzea v Brně a zahájení výstavy

10:30 – Otevření modelářské dílny pro děti i dospělé

11:00 – Modelářský workshop – Zabezpečení modelů pro transport

14:00 – Přednáška – Historie vystřihovánek 2

16:00 – Uzavření Technického muzea v Brně pro veřejnost

Neděle 22. 5. 2022

10:00 – Otevření Technického muzea v Brně

10:30 – Otevření modelářské dílny pro děti i dospělé

11:00 – Přednáška – Tvorba vystřihovánek od A do Z

13:00 – Modelářský workshop – Tvorba kabinek, majáčků a dalších

15:00 – Slavnostní ceremoniál, předávání cen vítězům a vyhlášení výsledků divácké soutěže

16:00 – Ukončení výstavy

Kategorie soutěžních modelů:

Malá dopravní technika (MDT)

Velká dopravní technika (VDT)

Kolejová vozidla (K)

Pásová technika (PT)

Letecká a kosmická technika (LKT)

Lodě (L)

Malá architektura (MA)

Velká architektura (VA)

Figury (F)

Dioráma (D)

Sci-fi (SF)

Mini (M)

Minimodel.cz (MT)