Letošní 54. ročník vinařského Wimbledonu má své vítěze. Z celkem 654 přihlášených vzorků uspělo Vinařství Volařík, Habánské sklepy a zahraniční Vinarstvo Golguz. Odborná porota nejstarší vinařské soutěže posuzovala vína z Moravy, Rakouska, Slovenska, Itálie, Německa, USA, Argentiny i Nového Zélandu.

Šampionem bílých vín se stal Ryzlink vlašský z Vinařství Volařík, v červených zvítězilo Rulandské modré z Habánských sklepů a nejlepším zahraničním vínem bylo zvoleno Chardonnay z Vinarstvo Golguz.

„Vinaři mají každoročně velký zájem účastnit se této vysoce prestižní a vůbec nejstarší vinařské soutěže a získat zde šampiona znamená pro vinaře obrovské ocenění jeho několikaleté práce ve vinohradu i ve sklepě. S ohledem na situaci nemohli degustátoři hodnotit vína u tzv. kulatých stolů. V praxi to znamenalo, že neprobíhala diskuse při konečném hodnocení vín, ale degustátoři seděli v odstupech od sebe. I to je však způsob hodnocení, který je běžný ve světě,“ informoval organizátor Valtických vinných trhů David Šťastný.

Veřejnost bude moci ochutnat vítězná vína již 25. a 26. června u příležitosti Valtických vinných trhů. „I přes složitost doby jako organizátoři pevně věříme, že nejen soutěž vín, ale i jejich přehlídka pro vinaře a milovníky vína v reprezentativních prostorách valtického zámku proběhne. Budeme se moc těšit na všechny návštěvníky Valtic a také na ty, kteří si chtějí s námi a s nejlepšími víny užít na zámku tu neopakovatelnou atmosféru,“ dodal Šťastný.

Foto: Valtické vinné trhy