Zoologická zahrada v Brně pokračuje ve výstavbě vnitřního zázemí pro expozici šimpanzů. Venkovní výběh však nezůstane opuštěný, dočasně zde pro děti vybudovali opičí lanovou dráhu, kde si mohou zahrát na lidoopy.

„Současné zázemí expozice již neodpovídá aktuálním požadavkům na chov šimpanzů, proto teď pracujeme na projektové dokumentaci vnitřních ubikací a jejich napojení na venkovní výběh a pak začneme stavět. Přišlo nám líto nechat návštěvníky se na nový výběh jen tak dívat z návštěvnické stezky. Proto jsme nechali vyrobit certifikovanou šimpanzí hrací lanovou dráhu, kterou po ukončení výstavby umístíme v jiné části zahrady. Velkým úkolem také v následujícím roce bude umístit naši současnou nechovnou skupinu starších šimpanzů a získat za pomoci koordinátora chovu skupinu novou, která bude odchovávat mláďata,“ informoval ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

Velká atrakce čeká také na dospělé návštěvníky. Součástí expozice bude lávka přímo v korunách stromů. „Po šedesátimilionové investici do venkovního výběhu jsme jako zřizovatel schválili dalších téměř čtyřicet milionů na zázemí pro šimpanze, ale to bude znamenat minimálně šestnáct měsíců přípravných a stavebních prací. Proto jsem rád, že se návštěvníci na tuto atraktivní část zoo nebudou jen dívat, ale budou moci využívat lávku v korunách stromů, která je součástí expozice a také si tak trochu vyzkoušet pohybové dovednosti lidoopů na lanové dráze,“ doplnil náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Žirafy jsou v novém

Od tohoto týdne je v Brně otevřena také nová přístavba žiraf. Tam mohou návštěvníci oblíbená zvířata sledovat zejména v čase, kdy nejsou ve výběhu Safari. „Investovat chceme nejen do nových projektů, ale také do modernizace expozic stávajících. A to je právě případ přístavby pro chov žiraf síťovaných, kterou jsme postavili za 10 milionů korun. Díky tomu bude mít zahrada zázemí pro nového samce a po delší době se dočká i mláďat. Přístavba totiž nabízí dostatek prostoru pro samice s mláďaty a oddělení samce. Navíc bude přístupná návštěvníkům, což je ideální kombinace,“ sdělil Hladík. Nového samce z Anglie by se mohli v Brně dočkat do konce letošního roku.