Měls mě vůbec rád, Ta o nás nebo Tělo. Jen krátký výčet písní, na které vsadila zpěvačka Ewa Farna v rámci svých letních koncertů na jižní Moravě. Málokdo by však řekl, že si první zmiňovaný hit zpíváme již patnáct let. Nejen o něm se zpěvačka rozpovídala v rozhovoru pro I love Jižní Morava.

Znojmo, Brno, Sonberk. Tři místa, kde jste v průběhu jednoho týdne vystupovala. Byla v plánu takto intenzivní návštěva jižní Moravy?

Spíše to bylo tím, že přišla zajímavá nabídka od Hudby na vinicích hrát v Lahoferu a na Sonberku. Cítila jsem, že by mohlo být hezké vystupovat na pěkných místech, kde lidé poslouchají se skleničkou vína. Koncert v Brně byl spíše náhoda. Je však pravda, že obecně na Moravě hrajeme více a letos také ve Slezsku. Dokonce jsme tady byli o den dříve, takže jsme si tu užili dva dny plné pohody.

Vydala jste se na nějaká zajímavá místa?

Byli jsme spíše v okolí. Navštívili jsme Klentnici, Hustopeče a Kurdějov. Máme tu hodně kamarádů, takže se nám povedlo navštívit Moravu vícekrát. Konkrétně Brno a jeho okolí mám moc ráda, jsou tu skvělí lidé.

Jaké je to zpívat v prostředí, které je obklopené vinicemi?

Moc nás to lákalo už v době, kdy nás pořadatelé poptali. Přišlo nám to jako skvělý nápad, navíc Lahofer i Sonberk jsou úžasná místa. Velké plus je, že si lidé kupují vstupenky a my tak víme, že tu s námi chtějí být.

Vnímáte mezi jednotlivými regiony nějaké rozdíly? Například Čechy oproti Moravě?

Je to spojené s mnoha faktory a liší se opravdu místo od místa. Rozdíl je, když hrajeme na lístky, zdarma na městské slavnosti nebo někde v klubu. Naše už asi pětkrát překládané turné v divadlech má také úplně jinou atmosféru. Často se nám v prvních řadách objevují známé tváře, nejde tedy určit rozdíly mezi regiony. I dnes se sem přijeli podívat fanoušci z Polska.

V Lahoferu jste na přání publika zazpívala píseň Vánoce na míru, což je na srpen poměrně netradiční. Bylo to pro vás velké překvapení?

Vůbec jsem to nečekala a asi nikdy se nestalo, že by si lidé vyžádali Vánoce na míru mimo předvánoční období. S kapelou jsme improvizovali, ale uvědomili jsme si, že tu písničku ještě docela dobře umíme. Nehrajeme ji spíše kvůli publiku, ať neotravujeme s Vánoci po celý rok. Na druhou stranu, vždy je lepší, když si fanoušci vyžádají vaši hudbu než něco od jiného interpreta.

„Uběhlo patnáct let a to beru tak, že si vždy otevírám památníček na první stránce a vzpomínám na období, kdy jsem začínala.“

Letos slavíte 15 let na scéně. Objevila se za tu dobu nějaká skladba, kterou už moc nemusíte?

Takhle k tomu nepřistupuji. Mám pár písniček, které bych už záměrně nevybrala. Je to ale spíše z důvodů, které nejsou možná ani vidět. S každou se pojí nějaká historie, zákulisí, smlouvy a podobně. Občas se bohužel stává, že to píseň zničí. Když pak stojíte na pódiu, tak se vám ona nepříjemná situace vybaví. Že by se mě ale něco omrzelo, to se moc nestává.

Dostávají písně jinou podobu? Například Měls mě vůbec rád jste zpívala jako puberťačka a pokračujete dál jako maminka dvouletého syna.

Dnes bych si ji už nevybrala, ale to je v pořádku. Uběhlo patnáct let a to beru tak, že si vždy otevírám památníček na první stránce a vzpomínám na období, kdy jsem začínala. Měls mě vůbec rád mi vlastně vůbec nevadí a publikum ji má rádo. Vždy je lepší začít hrát něco, co lidé znají. Někdy čekají několik měsíců i roků, než k nim dorazíme, určitě bych jim tedy nechtěla vzít písničku, na které mohli někteří vyrůstat. Jiný význam dostala například písnička Za 100 let. V období koronaviru člověk opravdu neví, co bude za tak dlouhou dobu.

Ve vašem koncertním repertoáru chybí na jižní Moravě známá skladba Víno je grunt. Proč ji nehrajete?

Ona v repertoáru docela dost trčí, protože je psaná pro seriál a není to zrovna můj žánr. Víno je grunt nehrajeme i z důvodu, že jsme tam zpívali tři, bylo by těžké na to navazovat. Už tak je náročné dát dohromady koncertní seznam, protože je rozdíl zpívat songy z období puberty a do toho ty nové, kde jsem máma. Něco jiného je duet Dobré ráno milá. David Stypka (zpěvák a autor skladby) si už dříve přál, abych ho zpívala se svým manželem Martinem.

Koncertujete poměrně často na různých místech České republiky i Polska. Máte ještě vůbec volnější období?

To jsem ani snad neměla. Poslední koncert jsem odzpívala dva týdny před porodem a po pěti týdnech jsem opět začala vystupovat, takže necítím velké volno. Jedinou naordinovanou pauzou bylo covidové období. Spíše si naopak říkám, že bych toho měla dělat méně a trochu vypnout, ale to moc neumím.

Plánujete alespoň nějakou dovolenou?

Na šest dní jsme byli v Řecku, ale dovolená pro muzikanta v létě moc nefunguje. To už spíše v zimě, kdy se tolik nehraje. Většinou vystupujeme čtvrtek, pátek, sobota, neděle, dovolenou v létě jsem tak neměla hodně dlouho. Když mají lidé volno a prázdniny, tak jsme tu od toho, abychom je bavili.

 

 

„Jsem v posouvací fázi a moc mě to baví. “

 

Je za vámi poměrně dlouhé tvořivé období, jelikož připravujete novou desku. Znáte už termín vydání?

Ten právě ještě nevím, je to jediná věc, na kterou čekám. Deska je dopsaná, vím jak zní a o čem zpívám, což je neuvěřitelně úlevný stav. Stálo mě to hodně času, možná i nějakých pět let. Co mohu říct, že 31. srpna vyšel druhý singl z desky. Tím jsme se posunuli dál a uvidíme, jestli se album posune dál.

Vyplatí se vůbec v dnešní době vydávat desku?

Ne, to je investice, která se vrací na koncertech s tím, že pak máme nový repertoár. Světově asi ano, ale tady je to takto. Nový koncept, nová image, nové fotky, něco nového pro fanoušky. To není výdělečné.

Píseň Tělo z nového alba se dostala až do New Yorku, což je pro zpěvačku obrovská čest. Máte nějaké sny, které byste si ráda v budoucnu splnila?

Bylo to opravdu milé, samozřejmě se tím jednou budu chlubit svým dětem a vnoučatům. Mnohem větší úspěch je pro mě však to, že mohu již patnáct let koncertovat v Polsku i Česku. A cíle do budoucna? Přála bych si, abych v práci pořád nacházela radost a nové cíle, aby měli lidé chuť se mnou růst a objevovat nové styly. Když je vám 28, tak máte energii zkoušet různé hudební žánry. Jsem v posouvací fázi a moc mě to baví.

Blíží se divadelní turné, už zkoušíte?

Ještě ne, protože máme ještě jiné open air akce, ať už v Polsku nebo v Čechách. Na tyto koncerty určitě zkoušku mít budeme, ale zrovna v tomto případě víme, co hrajeme, takže si to musíme jen osvěžit a nevymýšlíme nic od začátku. Doufám, že nás na podzim opět nezavřou. Koncept vznikl už někdy před třemi lety jako Málo se známe, teď by se možná hodilo turné přejmenovat na Teď už se známe. (smích)

Vaše webové stránky jsou taktéž v úpravách, dočkají se fanoušci nového stylu?

Ano, dočkají, ale až s novou deskou. Bude to komplet včetně stránek, nových fotek, obrázků i písma.

Je toho před vámi poměrně dost, připravujete ještě něco?

Určitě budeme postupně vydávat nové klipy, na ty se nyní soustředím nejvíce. Letos slavíme 15 let na scéně, takže i k tomu budou mé hudební aktivity postupně směřovat.

 

Text a foto: Tomáš Kucej