Klentnice – Pokud se v těchto dnech vydáte na Stolovou horu u Klentnice na Břeclavsku, může se vám naskytnout pohled na volně pasoucí se stáda ovcí a koz. Na pálavskou krajinu se vrátila po mnoha letech.

„V dnešní době není mnoho pastevců, kteří jsou schopní pást ovce a kozy bez ohradníku na volno, jen s pomocí pasteveckých psů. Proto jsme rádi, že se nám podařilo domluvit právě takovou pastvu v jedné z našich nejvýznamnějších rezervací – na Stolové hoře,“ informoval vedoucí Správy CHKO Pálava Jiří Kmet.

Pasoucí se stáda zvířat se v pálavské krajině objevovala po staletí, i díky nim je tato oblast tak zajímavá. „Pastva ovcí a koz pomůže zdejším stepním společenstvům a vzácným druhům, v dalších letech by na těchto místech mělo růst třeba více konikleců velkokvětých nebo kosatců skalních písečných,“ vysvětlila užitek botanička Helena Prokešová.

Pod dohledem pastevkyně

Jelikož by bylo nemožné vybudovat funkční ohradníky na těžko přístupných svazích, je zhruba sedmdesátka ovcí a koz pod dohledem pastevkyně se dvěma ovčáky.  Dopoledne a navečer se přesouvají mezi nočním a denním košárem, v průběhu května a června vypasou západní a východní svahy Stolové hory. „Udržet stádo pohromadě v takto navštěvované lokalitě není zcela jednoduché. Žádáme proto všechny turisty a návštěvníky, aby na území rezervace chodili se psy pouze na vodítku,“ upozornil závěrem Jiří Kmet.

 

FOTOGALERIE: