Více než osmdesát tisíc lidí každoročně na podzim míří do Znojma za Historickým znojemským vinobraním, letos však pořadatelé přišli s nemilou zprávou. Slavnosti kvůli covidovým opatřením nebudou, přesouvají se na rok 2022.

„Doufali jsme, že díky příznivější situaci v souvislosti s pandemií budeme znát také výhled na září. Podle predikcí a stávajících podmínek se ale ani na podzim nevyhneme sektorování kulturních akcí a možná i jiných přísnějších podmínek. To je pro nás nemyslitelnou překážkou, kterou nemůžeme organizačně dodržet. Mrzí nás to, ale i letos Znojemské historické vinobraní neproběhne,“ vysvětlil ředitel Znojemské Besedy František Koudela. Letošní slavnosti vína se měly konat od 10. do 12. září.

„Moc nám záleží na tom, abychom si co nejdříve mohli užít největší slavnosti vína v České republice. Nechceme však žádným způsobem ohrozit Znojmáky, ani přijíždějící návštěvníky. Za současných podmínek bychom navíc nebyli schopni udělat vinobraní v takové kvalitě, jak jej všichni znají. Je nám to líto, ale musíme si na Znojemské historické vinobraní ještě rok počkat. Vstupenky lze buď vrátit, nebo je využít v příštím ročníku. Zůstávají tedy v platnosti a my věříme, že si je příznivci vinobraní ponechají a vydají se k nám do Znojma na návštěvu i v roce 2022,“ dodal starosta Znojma Jakub Malačka.

Program nahradí menší akce

Jelikož je program turisticky oblíbeného vinobraní nereálný, rozhodli se pořadatelé naplánovat náplast v podobě menších akcí, Vinařských t(r)ipů. „I když přicházíme o naše znojemské slavnosti, tak vinobraní jako nejdůležitější vinařská část roku proběhne. Proto už teď připravujeme s vinaři program, kdy budeme zvát nejen do Znojma, ale i do přilehlých vinařských obcí. Takovým způsobem jsme schopni rozptýlit návštěvníky tak, abychom dodrželi opatření,“ sdělil ředitel Znojemské besedy. Podrobný program organizátoři zanedlouho zveřejní, již nyní ví, že se do příprav zapojí minimálně deset vinařských spolků a obcí.

Znojemské historické vinobraní se v plném rozsahu uskuteční od 9. do 11. září roku 2022. Vstupenky zůstávají v platnosti. Vrácení je možné prostřednictvím portálu Ticketstream, a to online i na pobočce, do 30. září 2021.