Od pondělí 11. dubna si mohou lidé v Brně zapůjčit sdílená kola dvakrát denně na třicet minut zdarma. Město chce touto akcí ještě více podpořit cyklistickou dopravu, která může usnadnit cestování po centru mnoha obyvatelům. Celkem uživatelům sdílených kol zaplatí pronájem za dva miliony korun.

„Ne každý má možnost využívat vlastní kolo, a proto je tu bikesharing neboli sdílení kol. Abychom nejen sdílené cestování, ale cyklistickou dopravu obecně více podpořili, zavádíme od dnešního dne ve spolupráci se společnostmi Nextbike a Rekola možnost půjčit si kolo dvakrát denně na půl hodiny zdarma. Statistiky naznačují, že většina jízd po městě trvá do patnácti minut, další čtvrthodinu mohou lidé vnímat jako rezervu. Chceme, aby si mohli svoji jízdu užít v klidu a aby měli dostatek času na správné zaparkování kola. Věříme, že lidé budou zodpovědní a nebudou kola odkládat na místech, kde tvoří nebezpečnou překážku. K umístění kol máme v Brně stojany, označená místa na vozovce nebo virtuální parkovací místa,“ vysvětlila primátorka města Brna Markéta Vaňková. Bezplatné vypůjčení je již možné a potrvá až do vyčerpání částky dvou milionů korun.

K bezplatné projížďce po Brně se stačí předem zaregistrovat v aplikaci poskytovatele a poté postupovat jako při běžném vypůjčení. Jízda může být i delší než půl hodiny, rozdíl v ceně se cyklistům zaúčtuje po skončení jízdy. Díky GPS město v budoucnu vyhodnotí získaná data a zjistí, kam lidé nejčastěji jezdí a na jaká místa se má v rámci cykloopatření prioritně zaměřit.