Unikátní výstava Tutanchamon – jeho hrobka a poklady se po dlouhých 14 letech opět vrátila na brněnské výstaviště. Na návštěvníky čeká obdivuhodná expozice i cesta do roku 1922, kdy slavný Howard Carter faraonovu hrobku objevil.

„Vidím úžasné věci,“ prohlásil před 100 lety významný archeolog Howard Carter, když vysekal malý otvor do zazděného vstupu nenápadné hrobky, která se později zařadila mezi nejvýznamnější a nejcennější objevy na světě. Úžasné věci uvidí i návštěvníci brněnské výstavy. Na ploše přes 3000 m2 mohou obdivovat více než tisícovku exponátů včetně faraonovy zlaté rakve či ikonické zlaté masky.

Žádné muzeum světa nevlastní celou kolekci faraonova pokladu, o to více je výstava svou kompletní sbírkou unikátní. Její součástí jsou totiž dokonalé repliky, které vznikly pod dohledem mezinárodně uznávaných odborníků v řemeslnických a uměleckých dílnách přímo v Egyptě.

Mysleli i na menší návštěvníky

Pro děti mají pořadatelé u vchodu připraveny Karty faraonů a egyptských bohů, které uvidí na výstavě. Přímo v expozici si potom budou na Dětské stezce razítkovat tajenku do velké Hrací karty. Zároveň jsou pro školní výpravy na stránkách výstavy studijní materiály k vytištění. A pro všechny návštěvníky je k dispozici zdarma zvukový průvodce ve velmi podrobné verzi pro dospělé návštěvníky a také ve zjednodušené dětské verzi. Tento průvodce ve sluchátku provede návštěvníky formou objevitelského příběhu Howarda Cartera celou výstavou. Díky němu nikomu neunikne žádný detail výstavy a zároveň se lidé dozví další informace, které nejsou součástí tištěných textů a popisků na výstavě.

Expozice bude na brněnském výstavišti k vidění až do září letošního roku. Podrobnější informace o výstavě, vstupenkách a otevírací době jsou dostupné na oficiálních stránkách výstavy www.tut-brno.cz.

Jak se Tutanchamon se stal nejznámějším faraonem v dějinách?

Měl štěstí v neštěstí. Byl 11. faraonem 18. dynastie, vládl celkem devět let a zemřel v pouhých 18 letech pravděpodobně v důsledku zranění. Spekuluje se o tom, že faraon byl vášnivým lučištníkem a brázdil pouště Egypta na voze taženém koňmi. A právě při této z dnešního pohledu adrenalinové zábavě pravděpodobně došlo k úrazu. Jak to bylo doopravdy, nevíme, Tutanchamon je dodnes zahalen mnoha tajemstvími, ale nádherné luky a šípy i zlatý vůz si s sebou vzal na věčnost. Všechny tyto exponáty uvidí návštěvníci v expozici.

FOTOGALERIE: